Jak wybrać odpowiedni wózek dla dziecka?
Rodzaj wózka
- wózki głębokie (gondola)- do 6. miesiąca życia,
- wózki wielofunkcyjne głęboko – spacerowe (gondola + spacerówka)- dla dzieci w każdym wieku,
- spacerówki (dla starszych dzieci)- powyżej 6. miesiąca życia,
- spacerówki typu „parasolka" (dla starszych dzieci na krótkie przejażdżki),
- wózki joggingowe (dla rodziców uprawiających sport),
- wózki głębokie i spacerowe dla bliźniaków i wieloraczków.
- małe - sprawdzą się w mieście, dobre na bezdeszczową i bezśnieżną pogodę,
- duże - wygodne do prowadzenia po nierównym terenie, zapewniają stabilność,
- piankowe - praktyczne, bo nie da się ich przebić, nadają się na każdą pogodę,
- pompowane - łatwo je przebić, ale za to zapewniają dobrą amortyzację,
- plastikowe - tych raczej unikaj, wprawdzie trudno je uszkodzić, ale za to wcale nie amortyzują drgań.
- stelaż krzyżakowy - kształtem przypomina literę X, najczęściej spotykany w wózkach głębokich. Jeśli decydujesz się na zakup wózka z takim stelażem, pomyśl, gdzie będziesz go przechowywać - zwykle zajmuje sporo miejsca,
- stelaż teleskopowy - wygląda jak odwrócona litera Y, docenią go rodzice, którzy często będą przewozić wózek samochodem oraz ci, którzy będą go przechowywać na niewielkiej przestrzeni. Stelaż bowiem łatwo się składa, można go postawić (nie wymaga podparcia) albo włożyć do bagażnika samochodu,
- zakup na raty - niektórzy producenci oferują sam stelaż, do którego później - gdy pojawiają się nowe potrzeby - można dokupić kolejne elementy wózka.
Dzięki dobrej amortyzacji maleństwo nie jest narażone na wstrząsy.
Najlepiej blokujący oba koła jednocześnie, wózek z zablokowanym hamulcem nie powinien poruszyć się do przodu, jeśli masz taką możliwość sprawdź jego działanie na pochyłym podłożu.
Dla jednych jest to funkcja ważna, dla innych mniej lub zupełnie zbędna. Zależy to przede wszystkim od wzrostu osób, które najczęściej będą prowadzić wózek. Jeśli jedno z rodziców jest wysokie, a drugie niskie, taka funkcja może okazać się bardzo wygodna. Zwróć uwagę czy rączkę można przełożyć z drugiej strony.
Powinna być takiego rozmiaru, żeby mogła ochronić dziecko przed deszczem, słońcem czy wiatrem. W czasie upałów budka z możliwością wentylacji będzie idealna.
Im większy i głębszy, przyda się np. w trakcie zakupów, gdyż wieszanie siatek na rączce może okazać się bardzo niebezpieczne.
Znak bezpieczeństwa (duża litera B w trójkącie) jest przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.
Dodatkowe akcesoria jak parasolka czy śpiworek to elementy mniej istotne. Zdaj się na swoją intuicję. Często wózki posiadają takie dodatki i są one wliczone w cenę.
Przy wyborze wózka sprawdź również jak sprawnie Ci idzie jego składanie i czy masz wystarczająco dużo siły, bo samodzielnie podnieść wózek czy zapakować do bagażnika.
Wózek ma służyć zarówno dziecko jak i Tobie, więc pomyśl czy dziecko będzie w wybranym przez Ciebie wózku czuło się swobodnie i czy wózek i jego pchanie będzie wygodne dla Ciebie i nie będzie Cię za bardzo obciążać.
"Kupujemy wózek dziecięcy” Zofia Zamolska (www.naszemaluchy.pl), „Jak wybrać wózek dla dziecka?" Sylwia Porada (www.osesek.pl), „Wózkomania, czyli jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka” Magdalena Dr