Dziecko

Sport dla dzieci i młodzieży

Publikacja: 19 listopad 2012 Ostatnia aktualizacja: 21 listopad 2012
Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Zapobiega nadwadze, poprawia wytrzymałość, wzmacnia odporność, uczy rywalizacji oraz współdziałania. Bez wątpienia można powiedzieć, że wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy. Zwłaszcza dzieci.
Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dyscypliny dla dziecka?  Zwróć uwagę na poniższe kryteria.
  • Wiek dziecka- odgrywa kluczową rolę. Już w wieku 4 czy 5 lat dziecko może zacząć trenować sport, gdyż wtedy jego rozwój motoryczny jest najszybszy. Na treningach powinna panować sympatyczna atmosfera i powinny mieć one charakter zabawy. Poważnie o sporcie można pomyśleć po ukończeniu przez dziecko 10 lat.
  • Zainteresowania dziecka - nie należy robić nic wbrew dziecku, żeby go zbyt wcześnie nie zniechęcić. Być może nie od razu wybierzemy odpowiednią dyscyplinę. Na pewno pomoże nam w tym baczna obserwacja dziecka, jego preferencji. Tylko lubiany przez niego sport będzie dla niego przyjemnością.
  • Czas treningów - musi być dostosowany do potrzeb i możliwości malucha. Zacznie on odnosić efekty już przy dwóch treningach tygodniowo. Ważne jest by nie przeciążyć szkraba i aby zajęcia dodatkowe nie kolidowały z nauką.
Jaki sport dla dziecka? Grupowy czy indywidualny? Jeśli nasze dziecko dobrze radzi sobie w grupie i lubi przebywać w towarzystwie warto pomyśleć o grach zespołowych. Mowa o piłce ręcznej, siatkówce, koszykówce czy piłce nożnej. Na pewno nie są to sporty przeznaczone dla dzieci nieśmiałych, ponieważ w towarzystwie kolegów czy koleżanek oraz trenera będą czuły się niezręcznie, co spowoduje ich zupełne wycofanie. Wtedy warto pomyśleć o sportach indywidualnych. Idealne wydaje się pływanie, ogólnorozwojowa dyscyplina, można uprawiać ją od najmłodszych lat, a dziecko może pracować na swój indywidualny sukces. Polecany dzieciom z problemami z kręgosłupem.

Jazda konna to  również świetna alternatywa dla dzieci powyżej 5. roku życia. Nie dość, że dziecko przebywa na świeżym powietrzu to na dodatek ma kontakt ze zwierzęciem co wpływa na rozwój jego sfery emocjonalnej. Dodatkowo polecany jest dzieciom z problemami neurologicznymi.

Sporty walki zyskały w ostatnim czasie na popularności. Nic dziwnego, wpływają na ogólny rozwój dziecka. Rozwijają koordynacje ruchową, wzmacniają organizm, a także dodają pewności siebie i uczą panować nad emocjami. Dziecko jednocześnie przebywa w grupie jak i zdobywa indywidualne osiągnięcia, a za niepowodzenia nie jest szykanowany.

Bez względu na to jaki rodzaj sportu wybierze nasze dziecko ma mu on sprawiać przyjemność, a my powinniśmy malca wspierać w jego poczynaniach i motywować.

Ważne jest, by wyposażyć dziecko w odpowiedni strój w zależności od wybory dyscypliny, by nie czuło się gorsze od swoich rówieśników. Ryzyko kontuzji Dziecko bardziej niż osoba dorosła narażona jest na kontuje ze względu na słabo rozwinięty układ kostno-stawowy. Najpopularniejsze są zwichnięcia, skręcenia czy złamania. Zazwyczaj jednak dzieci bardzo szybko się regenerują i po wyleczeniu kontuzji nie odczuwają żadnych skutków ubocznych.
Źródło:
"Sport dla dzieci i młodzieży" (www.parenting.pl), "Najlepszy sport dla dziecka" (www.polki.pl), "Sport dla dziecka" mgr Anna Bocheńska (www.portal.abczdrowie.pl)

Ostatnie publikacje