Dziecko

Katar u niemowlaka - jak się go pozbyć?

Publikacja: 05 luty 2013 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
Katar u niemowlaka to bardzo częsta dolegliwość. Problem ten na ogół dotyczy aż 80 procent dziecięcej populacji. Jest zarówno uciążliwy dla dziecka jak i dla próbujących go zwalczyć rodziców. Co zatem zrobić by nasz maluszek czuł się komfortowo i mógł swobodnie oddychać?
PRZYCZYNY

Najczęstszą przyczyną, która wywołuje katar jest infekcja wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Nawet jeżeli nie wpuścimy żadnego zakażonego gościa do pokoju, w którym przebywa  nasze dziecko jest mała szansa, że nie zostanie zarażone, ponieważ my sami możemy je zarazić. Rzadziej katar powodują alergeny, natomiast czasami winowajcą jest zanieczyszczone powietrze.

PIERWSZE OBJAWY

Pierwszym objawem jest najczęściej rozdrażnienie. Dziecko może być niespokojne, gdyż katar powoduje duże trudności w oddychaniu. Podczas karmienia malec pije krótko, często puszcza pierś lub butelkę. Dopiero potem z nosa zaczyna cieknąć przezroczysta, gęsta wydzielina.

SKUTKI

Nieusunięta wydzielina w odpowiednim momencie może wywołać infekcję uszu, zapalenie trąbki słuchowej lub ucha środkowego. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować kataru u niemowlaka. Szczególnie gdy jest on nasilony i towarzyszą mu inne objawy, a także wtedy kiedy trwa dłużej niż tydzień. W tym przypadku powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

WIĘC JAK SOBIE RADZIĆ Z KATAREM?

Najważniejsza jest próba udrożnienia nosa, oczyszczenia z wydzieliny, aby ułatwić dziecku oddychanie. W tym celu możemy zastosować:
  •  roztwór soli morskiej w aerozolu lub zakroplić nosek solą fizjologiczną

Możemy również użyć :
  • maści majerankowej smarując nią skórę nad górną wargą, pod nosem i w okolicach nozdrzy

Te preparaty są całkowicie bezpieczne już od pierwszych dni malucha.

Jeśli katar jest bardzo rzadki i lejący przez 2-3 dni możemy wpuszczać :
  • 1-2 krople preparatu z ksylometazoliną ,zmniejszającego obrzęk i przekrwienie.Dostępnego w aptece bez recepty.
Nosek oczyszczamy także
  • gumową gruszką tzw. aspiratorem do noska

Tę czynność należy wykonywać jak najdelikatniej, by nie uszkodzić bony śluzowej.

Ważne jest poklepywanie pleców przy ułożeniu dziecka na brzuchu,a także wyższe ułożenie główki do snu. Nie podkładamy w tym celu poduszki czy ręcznika, tylko podwyższamy nogi łóżeczka przez podłożenie np. książek.

Jeżeli dziecku podczas kataru nie towarzyszy gorączka możemy bez obaw wyjść z nim na spacer. Chłodne powietrze obkurczy błonę śluzową noska, a dziecku będzie się lżej oddychało. Pamiętajmy by dziecko nie było ubrane zbyt ciepło lecz stosownie do pogody. Przegrzanie malucha osłabia jego układ odpornościowy.
Źródło:
www.dlarodzinki.pl

Ostatnie publikacje