Ważny temat

Alergia pokarmowa

Publikacja: 01 maj 2012 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
Klinicznie mówi się o istnieniu czterech rodzajów alergii. Są to: alergia wziewna, lekowa, kontaktowa oraz ta najbardziej popularna - alergia pokarmowa. Zwykle kojarzy się z wiekiem niemowlęcym i dziecięcym, ale dotyka też dorosłych. Mówiąc o alergiach pokarmowych, trzeba podkreślić, że nie zawsze i nie wszystkie składniki uczulające są widoczne i nie zawsze jesteśmy świadomi ich istnienia a tym samym szkodliwości.
Będąc więc alergikiem pokarmowym, należy bezwzględnie przestrzegać zalecanej diety i nie lekceważyć wszelkich innych wskazań lekarza.  Alergolog może zalecić choremu stosowanie takiego programu żywieniowego jak dieta testowa.

Alergie pokarmowe należą do jednych z częściej pojawiających się i dość łatwych w eliminacji form uczuleniowych. To co jest dla niej charakterystyczne to fakt, że może pojawić się ona w każdym wieku a szkodliwą substancją może okazać się coś, co do tej pory nigdy nam nie szkodziło.

Najczęściej spotykane objawy alergii pokarmowej to:
  • świąd skóry, pokrzywka, zaczerwienia,
  • duszności,
  • obrzęk warg, drapanie w gardle,
  • bóle głowy, stany podgorączkowe,
  • zaburzenia snu, dekoncentracja, zmęczenie,
  • niepokój, pobudzenie (w przypadku dzieci),
  • zróżnicowane objawy ze strony układu pokarmowego.
Wszystkie te symptomy, mogą nie mieć swojego określonego pochodzenia. Niektóre mogą pojawić się nagle, tuż po kontakcie z alergenem. Inne z objawów, mogą być zupełnie niezauważalne lub błędnie kojarzone z przemęczeniem, osłabieniem jakimś wirusem lub też zjedzeniem czegoś nieświeżego.

Nieleczona alergia może doprowadzić do poważniejszych zmian w naszym ustroju. Z tego też względu należy dążyć do jak najszybszego jej rozpoznania i podjąć właściwe leczenie takie jak chociażby zmiana menu alergika czy podawanie leków odczulających.

Jeżeli zastosowanie leczenia dietetycznego nie powoduje wyciszenia reakcji alergiczno-immunologicznej lub też pacjent reprezentuje ciężką postać kliniczną, możemy wspomóc się  farmakologicznie. Najczęściej posługujemy się trzema grupami leków:
  • lekami przeciwhistaminowymi: pierwszej generacji (np.: Clemastin, Diphergan, Phenazolina) i drugiej generacji (cetryzyna, loratydyna),
  • preparatem o skojarzonym działaniu przeciwhistaminowym i przeciwalergicznym – Ketotifen,
  • lekami przeciwalergicznymi stosowanymi miejscowo, zapobiegającymi uwalnianiu mediatorów reakcji alergicznej typu I - kromoglikan sodu, który zasługuje na szczególną uwagę, gdyż może być podawany doustnie, szczególnie w alergii przewodu pokarmowego.
Źródło:
"Alergie pokarmowe" Walsh William E; www.wikipedia.org.pl

Ostatnie publikacje