Ważny temat

Różne rodzaje alergii...

Publikacja: 01 maj 2012 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
Obecnie choroby alergiczne należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń współczesnej cywilizacji. Szacuje się, że na alergię w zależności od postaci choroby choruje od 10-30% populacji. Dowiedz się jakie wyróżnia się rodzaje alergii.
Alergie pokarmowePrzyczyn, które powodują nietypową reakcję organizmu jest bardzo wiele. Jedną z przyczyn mogą być również uwarunkowania genetyczne. Badania wskazują, że dzieci rodziców, którzy są alergikami chorują częściej. Alergia często może wynikać ze znacznego zanieczyszczenia środowiska, w tym również żywności, zwłaszcza substancjami ulepszającymi, konserwującymi czy przedłużającymi datę przydatności. Niektórzy ludzie wykazują także uczulenie spowodowane krowim mlekiem a także jego przetworami. Alergie tego typu występują często
u niemowląt.
Alergie wziewneAlergie wziewne nasilają się w czasie pylenia chwastów, drzew oraz traw. Alergia ta po osiągnięciu dorosłości może się cofnąć lub zmniejszyć albo może dojść do zaostrzenia objawów i powstania astmy. Kontakt z alergenem wziewnym powoduje odczyn alergiczny błon śluzowych a także zapalenie spojówek. Oczy są zaczerwienione i podrażnione. Nos bardzo często jest zatkany i pojawia się silny katar. Oddychanie przez gardło wzmaga reakcję alergiczną następuje obrzęk i kaszel.
Alergie iniekcyjneAlergie te wywoływane są przez leki, szczególnie antybiotyki. Uczulenie następuje także w wyniku zjedzenia mięsa zwierząt, które karmiono paszą zawierająca antybiotyki. Uczulenie mogą wywoływać różne kosmetyki, zawierające składniki uczulające. Czasami alergia pojawia się na skutek noszenia biżuterii, używania niektórych perfum, ale także w wyniku spania w pościeli z pierza ptasiego. Liczne są alergie powodowane substancjami chemicznymi takimi jak proszek do prania, mydło i inne.
Alergie kontaktoweAlergie te występują zwłaszcza u kobiet. Podrażnieniu ulega ta część ciała, która miała kontakt z alergenem. Zmiany mogą wystąpić na rękach, twarzy oraz na szyi. Skóra jest w tych miejscach silnie zaczerwieniona i podrażniona. Występuje uczucie świądu i pojawiają się czerwone lub bezbarwne krostki.
Źródło:
"Alergia. Skuteczne metody leczenia", Jakimowicz-Klein Barbara

Ostatnie publikacje