Dieta

Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

Publikacja: 14 kwiecień 2012 Ostatnia aktualizacja: 17 kwiecień 2012
Skurcze w dole brzucha bywają tak dokuczliwe, że trudno Ci wstać z łóżka? Zamiast połykać kolejne tabletki, może lepiej sięgnąć po zioła albo termofor z ciepłą wodą?
Aromatyczny masaż - uspokaja i relaksuje Podczas masażu warto wykorzystać olejki eteryczne, np. rumiankowy, z wiesiołka, geranium lub jałowca. Działają rozkurczowo i odprężająco.

Jak to zrobić?

Układamy się wygodnie w pozycji półleżącej. Nanosimy na dłoń kilka kropli wybranego olejku. Następnie delikatnie masujemy brzuch. Kreślimy koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Robimy masaż do czasu, aż skóra całkowicie wchłonie aromaterapeutyczny olejek.

Ważne

Masaż brzucha można powtarzać nawet kilka razy. Skuteczne jest także rozmasowanie okolic krzyża. Palcami obu dłoni kreślimy koła wzdłuż kręgosłupa, kierując się z góry w stronę kości biodrowych. O taki masaż możemy również poprosić naszego partnera.

Herbatka ziołowa- działa rozkurczowo i wyciszająco Melisa, mięta, kozłek lekarski i krwawnik łagodzą wszystkie dolegliwości miesiączkowe. Zioła można parzyć pojedynczo, ale najlepiej wykorzystać gotowe mieszanki.

Jak to zrobić?

Dwie saszetki zalewamy dwiema szklankami wrzątku. Parzymy 15 minut. Przelewamy do termosu i popijamy napar trzy razy dziennie.

Ważne

Zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego jeśli przyjmujemy jakiś preparat, trzeba zapytać lekarza czy możemy łączyć go z herbata ziołową.

Akupresura- uśmierza ból To tradycyjna chińska metoda, która polega na uciskaniu lub masowaniu odpowiednich punktów na ciele. Są to silne unerwione miejsca np. na dłoniach i stopach odpowiadające określonym narządom.

Jak to zrobić?

Siadamy wygodnie i chwytamy stopę. Odnajdujemy punkt na środku podeszwy. Masujemy go kciukiem lub uciskamy punktowo 20-30 razy. Masaż powtarzamy dwa lub trzy razy dziennie.

Ważne

Akupresury nie należy nadużywać. Jeśli zbyt silnie pobudzimy receptory, możemy np. doprowadzić do nasilenia krwawienia miesiączkowego.

Ciepłe kompresy- rozluźniają napięte mięśnie Delikatne rozgrzewanie szybko złagodzi ból i pomoże nam się zrelaksować.

Jak to zrobić?

Napełniamy termofor albo dużą butelkę ciepłą wodą. Zawijamy w pled lub powłoczkę poduszki. Na kilka-kilkanaście minut przykładamy do brzucha (w tym czasie układamy się wygodnie na sofie). W podobny sposób możemy sobie ogrzać okolice krzyża.

Ważne

Kompres na brzuchu nie powinien być zbyt gorący, zwłaszcza jeśli cierpimy na obfite miesiączki. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co może zwiększyć krwawienie.

ĆwiczeniaOdpowiednia gimnastyka działa na nasze mięśnie jak odprężający masaż, a przy tym usprawnia krążenie krwi.

Jak to zrobić?

Rozkładamy na podłodze koc. Kładziemy się na plecach. Uginamy nogi i unosimy je lekko w kierunku brzucha. To jest nasz pozycja wyjściowa. Następnie przekładamy obie nogi na lewą stronę. Staramy się przy tym nie odrywać łopatek od podłoża. Leżymy licząc do dziesięciu, a potem wracamy do pozycji wyjściowej. Znów przenosimy nogi, tym razem na prawą stronę. Wracamy. Powtarzamy całe ćwiczenie trzy- pięć razy. Ćwicząc, oddychamy spokojnie i głęboko.

Ważne

Jeśli nie mamy ochoty na gimnastykę, warto pospacerować. Gdy się ruszamy, odciążamy narządy znajdujące się wewnątrz miednicy, a to pomaga zmniejszyć dolegliwości. Jeśli siedzimy, narządy wewnętrzne są uciśnięte, co nasila ból.

Zmiana diety bardzo pomaga Niektóre produkty nasilają przykre dolegliwości. Inne mogą je znacznie złagodzić.

  • Jedzmy dużo warzyw i owoców. Warzywa korzeniowe oraz kiełki (np. lucerny albo brokułów) zmniejszają stany zapalne. Natomiast owoce, m.in. porzeczki i truskawki usuwają nadmiar wody z organizmu,
  • sięgajmy po sery, twarożki, kefiry i jogurty. Zawierają one tryptofan, czyli substancję, która zmniejsza ból i poprawia nam nastrój,
  • czerwone mięso zastępujmy ryba bogatą w kwasy omega-3 pomocne w walce z bólem,
  • ograniczajmy sól, bo zatrzymuje wodę w tkankach, co sprzyja obrzękom,
  • unikajmy kawy i herbaty- kofeina nasila skurcze macicy,
  • zrezygnujmy z napojów typu cola. Wypłukują z organizmu wapń, który reguluje kurczliwość mięśni i krzepnięcie krwi.
Źródło:
lek. med. Paweł Błaszczyszyn, Ewa Kaniewska ("Kobieta i Życie")

Ostatnie publikacje