Dziecko

Ciemieniucha- jak opanować problem na głowie dziecka

Publikacja: 16 lipiec 2011 Ostatnia aktualizacja: 25 lipiec 2011
Jeśli na głowie twoje dziecka pojawiła się dziwna, żółta skorupa z którą za bardzo nie wiecie jak macie dalej postępować i nie posiadacie informacji czy ten problem jest sytuacją zagrażającą Waszemu dziecku, dowiecie się w poniższym artykule.
W sytuacji gdy na owłosionej skórze głowy lub twarzy pojawiły się, wcześniej nie spotykane białawe lub o żółtym odcieniu łuski, skorupy mamy do czynienia z ciemieniuchą. Jest to dość częsta przypadłość, która może pojawić się już w pierwszym tygodniu życia noworodka. Rozwijająca się na skórze głowy ciemieniucha wygląda zapewne nieestetycznie, ale na całe szczęście nie jest to groźna przypadłość. 

Jak rozpoznać ciemieniuchę
Do głównych i charakterystycznych objawów zalicza się fakt, że może :
  • występować już w pierwszym tygodniu życia noworodka (czasem nawet do 3 roku życia),
  • umiejscowiona jest na ogół na owłosionej skórze głowy, brwiach (rzadziej górna część twarzy- czoło, zatoki)
  • Ciemieniucha ma formę skorupek, drobnych, łusek (w lekkim kolorze białym lub żółtym), wyglądem przypomina łupież.
Przyczyny powstawania ciemieniuchy
Pod koniec ciąży dochodzi do wzmożonej ilości przekazywanych hormonów matczynych do organizmu dziecka, przez co nadmiernie zaczynają pracować gruczoły łojowe (między innymi na skórze głowy). Wytwarzany  łój i pot, zasycha na głowie dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy na ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia. Może prowadzić również do rozwoju i namnażania na powierzchni skóry głowy grzyba o nazwie malassezia furfur.
Według obserwacji pediatrów ciemieniucha najczęściej dotyka dzieci w okresie letnim.

Jak pielęgnować skórę głowy
W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się znane powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zapobiegawczo należy:
  • szczotkować codziennie włosy na głowie dziecka za pomocą miękkiej szczotki,
  • zdecydowanymi a zarazem delikatnymi ruchami masuj skórę głowy w trakcie jej mycia (uważaj żeby nie podrapać i nie podrażnić skóry głowy, delikatne spień szampon po czym go spłucz). 
  • Możesz zakupić szampon w aptece zapobiegający powstawaniu ciemieniuchy (np. firmy Mustela)  
  • Jeśli twoje dziecko nie ma problemów skórnych w okolicy głowy nie musisz być jej co dziennie szampon, wystarczy, że przy każdej kąpieli zostanie głowa opłukana a następnie dokładnie osuszona.
W przypadku gdy pojawiły się już pierwsze objawy ciemieniuchy można zastosować poniższe rady:
  • Nie wolno pozbywać się skorup ciemieniuchy poprzez wyrywanie, wyczesywanie paznokciami
  • Jeśli łusek jest niewiele na skórze głowy można na 15 min przed kąpielą nasmarować dziecku skórę głowy oliwką dla niemowląt i załóż delikatną, bawełnianą czapkę. Następnie wyczesz główkę miękką szczotka i lekko wyczesz te strupki które zmiękły pod wpływem oliwki i umyj włoski.  
  • Jeśli ciemieniucha jest nasilona to w celu szybkiego zlikwidowania jej przyczyn  można zastosować specjalistyczny środek np. Stelaker (firmy Mustela), który reguluje procesy związane z wydzielaniem łoju (ograniczy ciemieniuchę).
Walcząc z ciemieniuchą, musisz uzbroić się w cierpliwość – kuracja trwa od tygodnia do dwóch, a zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać codziennie. Zdarza się, że ciemieniucha powraca i leczenie trzeba rozpocząć od początku.

Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska
Do lekarza pediatry lub dermatologa powinniście się udać jeśli:
  • Uznacie, że problem Was przerasta i nie zauważacie poprawy u dziecka po upływie 15 dni stosowania odpowiedniej pielęgnacji
  • Na skórze głowy dziecka pojawią się szorstkie, czerwone skorupy, placki (również jeśli pojawią się w innych częściach ciała, zwłaszcza na szyi, pod pachami, za uszami),
  • W przypadku pojawienia się rozległego, zaczerwienia  (może to świadczyć o stanie zapalnym), lub gdy powstaną wypryski krost w narażonych miejscach.
Źródło:
Wikipedia, International Journal of dermatology 2002; 41- strony 349-351

Ostatnie publikacje