Dziecko

Odruchy noworodkowe

Publikacja: 31 maj 2011 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
W momencie narodzin dziecko posiada już pewne umiejętności, dzięki którym lekarze oceniają rozwój układu nerwowego dziecka. Rodzie mogą być świadkami między innymi chwytania paluszka, ssania a nawet stawiania pierwszych (nieświadomie) kroczków.
Odruchy noworodkowe możemy zauważyć w pierwszych miesiącach życia noworodka i zazwyczaj są reakcją na bodźce (reakcja obronna). Układ nerwowy dziecka w momencie narodzin nie jest do końca rozwinięty i większość czynności w tym czasie wykonywanych jest autom automatycznie. Wraz z dojrzewaniem dziecka, odruchy przestana być mu potrzebne i zanikają.

Do odruchów noworodkowych zaliczamy:
  • Odruch Moro
Nazwa pochodzi od nazwiska badacza, który go opisał (inaczej zwany odruchem obejmowania). Gdy gwałtownie zmienimy położenie ciała noworodka, albo też w pomieszczeniu, w którym się znajduje, rozlegnie się nagły hałas, dziecko zareaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg. Plecy wygnie w łuk, a głowę odchyli do tyłu; następnie zaciśnie pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykona powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Występuje od 0-5 miesiąca życia.
  • Odruch szukania i ssania
Najlepiej rozwinięte odruchy noworodka. Po pogłaskaniu w policzek dziecko natychmiast odwróci główkę w jego stronę i otworzy usta w poszukiwaniu jedzenia; nawet jeśli odnajdzie tylko palec, zacznie go mocno ssać. Odruch ssania najbardziej widoczny jest w pierwszych dobach życia zaś zanika około 3 miesiąca. Od tego momentu dziecko będzie ssało wyłącznie kiedy poczuje głód lub gdy się przestraszy. 
  • Odruch chwytny
Można zaobserwować go, wkładając palec w dłoń noworodka. Zaciska on wówczas palce tak mocno, że można go nawet unieść. Dotyczy to każdego przedmiotu przyłożonego do wewnętrznej strony dłoni noworodka. Odruch zanika w 3-4 miesiącu życia.
  • Odruch pełzania
Jeśli ułożonemu na brzuchu noworodkowi delikatnie podrażnić stopy, zacznie on nieznacznie czołgać się do przodu po podłożu.
  • Odruch chodu automatycznego
Jeśli chwycimy nowo narodzone dziecko pod pachy, tak aby jego stopy dotykały podłoża, zacznie ono przebierać nogami, tak jakby chciało się przespacerować. Odruch ten nie ma jednak nic wspólnego z właściwym chodzeniem. 
  • Odruch Babińskiego
Przy delikatnym połaskotaniu części podeszwy stopy w kierunku od dużego palca do pięty można zauważyć odginanie i zaciskanie palców stopy. Odruch zanika około 6-7 miesiąca życia.

Jeśli sami będziecie chcieli sprawdzić niektóre z odruchów, proponujemy zachować ostrożność. Dla waszego bezpieczeństwa najlepiej jest być czujnym ponieważ dziecko nie zawsze zachowa się tak jak byście się tego spodziewali.
Źródło:
Wikipedia

Ostatnie publikacje