Ciąża

Badania ultrasonograficzne (USG) w czasie ciąży

Publikacja: 31 maj 2011 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
W przebiegu każdej ciąży powinno być wykonane badanie ultrasonograficzne płodu. Dlatego też artykuł porusza temat konieczności wykonywania USG, tego czy jest ono bezpieczne dla dziecka i matki oraz rzecz jaka interesuje coraz większą ilość młodych rodziców czyli różnice pomiędzy usg 2D, 3D a 4D.
Badanie USG jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w czasie ciąży. Często dziecko w brzuchu mamy jest „podglądane" na każdej wizycie u lekarza. Dla wielu mam badanie to daje poczucie bezpieczeństwa i nalegają na częste wykonywanie, aby upewnić się, że dziecko prawidłowo się rozwija. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie - czy tak częste badanie nie zaszkodzi dziecku? Warto dowiedzieć się, co badania naukowe mówią na temat wykonywania badania USG w czasie ciąży, w jakich sytuacjach warto je zrobić, a w jakich nie jest ono konieczne.
Dzięki profilaktycznym badaniom USG możemy dziś wykryć wiele nieprawidłowości w przebiegu ciąży i w porę zapobiec groźnym powikłaniom.

Kiedy należy wykonać badanie USG?

Badania naukowe wskazują, że standardowo powinno być wykonywane pojedyncze badanie w I trymestrze ciąży, oraz pojedyncze badanie w II lub III trymestrze ciąży.
W Polsce standard ultrasonograficznego badania położniczego opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne obejmuje trzy badania ultrasonograficzne - przesiewowe w ciąży wykonywane w:
  • 11 - 14 tygodniu ciąży,
  • 20 tygodniu ciąży (+/- 2 tygodnie ), 
  • 30 tygodniu ciąży (+/- 2 tygodnie).
W przypadku ciąży wielopłodowej (mnogiej) w Polsce zaleca się ocenę w trakcie badania USG :
  • ilości kosmówek i owodni
  • rozbieżnego wzrastania płodów
W ciąży wielopłodowej o przebiegu prawidłowym badania kontrolne USG powinny być wykonywane według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego co 4 tygodnie.

Dodatkowe badania USG powinny być wykonywane, gdy istnieją konkretne wskazania medyczne. Na przykład, gdy konieczne jest określenie aktywności serca płodu, jego położenia lub poziomu płynu owodniowego. Pojedyncze, dodatkowe badania wykonywane są czasem w celu ponownej oceny masy dziecka w sytuacji podejrzenia opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego lub ponownej oceny wykrytych nieprawidłowości (w takich przypadkach należy posiadać dokładny opis poprzedniego badania).

Kiedy należy wykonać specjalistyczne badania ultrasonograficzne?

W przypadku istnienia nieprawidłowości lekarz prowadzący zaleci wykonanie badania specjalistycznego. Jest to dokładna analiza budowy anatomicznej i fizjologii płodu. Do specjalistycznych badań wykorzystujących USG można zaliczyć badanie dopplerowskie, ocenę biofizycznego profilu płodu oraz badanie echokardiograficzne płodu (echo serca płodu).
  • Badanie dopplerowskie jest badaniem ultrasonograficznym pozwalającym na ocenę przepływów w krążeniu maciczno- łożyskowym. Dzięki badaniu dopplerowskiemu można ocenić ukrwienie poszczególnych struktur płodu oraz zbadać przepływy w małych naczyniach nie widocznych podczas standardowego badania USG. Metoda ta pozwala na ocenę się m. in. tętnicy macicznej, tętnicy pępowinowej, krążenia mózgowego, płodowego krążenia żylnego, tętnic nerkowych i naczyń trzewnych płodu oraz łożyska i sznura pępowinowego. 
  • Profil biofizyczny płodu (inaczej zwany testem Manninga), ma na celu ocenę dobrostanu płodu, czyli kondycji dziecka. Badanie to powinno trwać koło godziny. Polega na wykonaniu testu niestresowego, czyli zapisu kardiotokograficznego (KTG) oraz badaniu ultrasonograficznym, w trakcie którego oceniane jest pięć najważniejszych parametrów biofizycznych płodu:
  • Tętno,
  • Napięcie mięśniowego,
  • Ruchy ciała, 
  • Ruchów oddechowych
  • Ilości płynu owodniowego  
    • ECHO serca płodu. Jest to badanie USG, w trakcie którego, zwraca się szczególną uwagę na budowę i funkcję serca oraz układu krążenia dziecka,
    Różnice pomiędzy standardowym badaniem Usg 3D i 4D
     
    Główną formą wykonywania badania ultrasonograficzne jest badanie 2D, czyli projekcja obrazu dwuwymiarowego w płaskim przekroju.  Dzięki temu tej wersji badania położnik może ocenić przekrój wewnętrzny macicy, ogólny stan płodu oraz jego budowę (rozwój poszczególnych narządów), łożyska oraz ilość płynu owodniowego.
    • Ultrasonografia 3D, czyli trójwymiarowa, umożliwia rodzicom precyzyjnie oraz dokładnie przyjrzeć się sylwetce dziecka (obraz jest o wiele łatwiejszy do interpretacji). Po za bardzo dokładnymi obrazami dziecka, uzyskujemy również przekroje anatomiczne, ułatwiające rozpoznanie wad wrodzonych (często używana do do oceny wad wrodzonych umiejscowionych  w okolicy jamy ustnej-rozszczepy wargi, podniebienia).
    • Ultrasonografia 4D polega na obrazowaniu trójwymiarowym w czasie rzeczywistym, co umożliwia rodzicom obserwację ruchów płodu, pracy serca. Badanie pozwala również na  precyzyjną ocenę mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek, twarz i pozostałych organów w każdej płaszczyźnie, dostarczając wielu cennych informacji.
    Źródło:
    Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Fundacja rodzić po ludzku

    TEL-MED POLECA

    USG 3D i 4D HD LIVE Poznań Grunwald/ Najnowocześniejsze USG 3D w Poznaniu/ USG 3D w weekendy Poznań

    Klinika Słonczena - Prywatna klinika ginekologiczna w Poznaniu wykonująca USG 3D i 4D HD LIVE w soboty

    woj. wielkopolskie
    Poznań, ul. Słoneczna 41/1
    • czynna
    • nieczynna

    Ostatnie publikacje