Ważny temat

Densytometria i Total Body - nowoczesna diagnostyka

Publikacja: 01 luty 2011
Korzyści płynące z densytometrii są zaskakujące. Dawniej dopiero złamanie pozwalało stwierdzić osteoporozę. Dziś, dzięki badaniu densytometrycznemu, jesteśmy w stanie stwierdzić stopień zagrożenia chorobą i wyprzedzić jej rozwój o parę lat, zanim wyraźnie zagrozi naszemu zdrowiu...
Ile kości w kości? Densytometria to bezbolesne badanie obrazowe, jak USG i RTG, odmiana tomografii komputerowej. Przyjazna dla pacjenta, nieinwazyjna i w pełni bezpieczna, przede wszystkim umożliwia nam diagnozę ile mamy „kości w kości”. To ważna informacja, bo gęstość kośćca zmienia się dynamicznie w trakcie naszego życia, mogąc w pewnym momencie stać się realnym zagrożeniem dla zdrowia. Wyraźne obniżenie zawartości składników mineralnych w kości określa się osteoporozą, co jest dziś jedną z głównych chorób cywilizacyjnych.

Dokładniej określając, badanie densytometryczne umożliwia nam dokładną ocenę zawartości wapnia i minerałów w kośćcu. W najnowszych aparatach densytometrycznych stosuje się metodę tzw. absorpcjometrii podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu skróceniu ulega czas badania, a mimo to uzyskuje się obraz dobrej jakości. Takie badanie trwa kilka, kilkanaście minut i wykorzystuje bardzo niską dawkę promieni rentgenowskich (dużo mniejszą niż przy zwykłym prześwietleniu). Na potrzeby badania pacjent nie musi się rozbierać, konieczne jest tylko odsunięcie z badanego obszaru metalowych części odzieży. Komputer przedstawia wynik w postaci wykresu i tabeli.
Kiedy może być problemem?Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości, bo dopiero po latach zdajemy sobie sprawę ze spustoszenia, jakie pojawiło się w naszych kościach. Dawniej dopiero złamanie pozwalało stwierdzić osteoporozę. Dziś, dzięki badaniu densytometrycznemu, jesteśmy w stanie stwierdzić stopień zagrożenia chorobą i wyprzedzić jej rozwój o parę lat, zanim wyraźnie zagrozi naszemu zdrowiu. Na pojawienie się osteoporozy wpływa wiek, zaburzenia hormonalne (np. przy chorobach tarczycy), stosowanie leków sterydowych, brak ruchu i nieodpowiednia dieta.

Nasz kościec to bardzo wytrzymała i elastyczna konstrukcja, która nieustannie pracuje. Cały czas działają tu procesy niszczenia i odbudowy, przez co rocznie wymianie ulega od 2 do 10 % naszych kości. Do około 30 roku życia dominuje proces budowy masy kostnej, potem już jej gęstość zaczyna maleć w zmiennym tempie, wyraźnie przyśpieszając, jak np. u kobiet w okresie menopauzy.

Zniszczeniu ulega specyficzna beleczkowa budowa, przez co stają się one coraz bardziej kruche. Przy dużym osłabieniu budowy kośćca pojawia się groźba powracających złamań, w wydawałoby się nawet niegroźnych sytuacjach. W zaawansowanym stadium choroby nawet zeskoczenie ze stopnia czy mocne szarpnięcie grozi złamaniem kręgu w kręgosłupie, a potknięcie trwałym uszkodzeniem np. nadgarstka. W świetle tak postępującej choroby odpowiednio wczesne badanie densytometryczne pozwala uniknąć zagrożeń i uchronić się przed kalectwem, dokładnie określając stan osłabienia kośćca i umożliwiając podjęcie intensywnej profilaktyki.

Badanie densytometryczne jest też główną metodą sprawdzania efektów podjętego leczenia. Pozwala określić, jak zmienia się gęstość mineralna kości pod wpływem terapii. Nowoczesny densytometr posiada wiele funkcji: m.in. opcję pediatryczną, dzięki czemu badane mogą być dzieci, czy opcję Total Body (gdzie analizie dodatkowo poddany jest skład ciała z oznaczeniem tkanki tłuszczowej, mięśniowej i ilości płynów w organizmie) - stosowaną, by określić program odżywiania czy treningów.
Total Body – dla sportowców, podczas odchudzania Total Body jest badaniem składu ciała. Dzięki bezpośredniemu określeniu zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz płynów w organizmie przygotować można właściwy program np.: sposobu odżywiania, treningów czy ewentualnego leczenia i później, w kolejnych badaniach, ocenić efektywność tych programów. Badanie to umożliwia stwierdzenie nawet niewielkich zmian w organizmie.

Total Body stosuje się m.in.:
  • w leczeniu otyłości
  • w leczeniu zespołu wyniszczenia (nowotwory, schorzenia nerek)
  • przy jadłowstręcie psychicznym
  • w medycynie sportowej, przy dbaniu o kondycję fizyczną (w celu kontroli przyrost tkanki mięśniowej i ubytku tkanki tłuszczowej)
  • w rehabilitacji
  • profilaktycznie przy ocenie ogólnego stanu zdrowia
Źródło:
BALTICA Wellness & Spa

Ostatnie publikacje