Medycyna ogólna

Jak dbać o ząbki u dziecka?

Publikacja: 18 wrzesień 2010 Ostatnia aktualizacja: 04 październik 2010
Większość noworodków jest bezzębna. Zęby dziecka muszą dopiero przebić się przez dziąsła. Zwykle zaczyna się to około szóstego miesiąca i dotyczy dwóch górnych przyśrodkowych siekaczy (tzw. górne jedynki). Niektóre dzieci ząbkują szybciej, inne później. Nie jest rzadkością widok rocznego dziecka bez zębów. Zazwyczaj u dwuipółletniego dziecka większość mleczaków jest już wyrżnięta.
Mlecznych zębów jest dwadzieścia (dziesięć w szczęce i dziesięć w żuchwie). Ząbkowanie to poważna sprawa. Przez kilka dni (podczas wyżynania się każdego zęba) ząbkujące niemowlę może być niespokojne i podenerwowane. Może nagle budzić się w nocy, ślinić, mieć katar, zaczerwienione policzki, wysypkę, a nawet niewielki stan podgorączkowy. Będzie też chciało żuć wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek.

Jak uspokoić ząbkujące dziecko?

Pamiętaj, że objawy, które przypisuje się ząbkowaniu, mogą też być oznaką choroby. Jeśli jednak dziecko jest niespokojne z powodu ząbkowania, możesz spróbować poniższych sposobów.
  • Daj mu do żucia coś twardego i niesłodzonego: gryzak (jedną z możliwości są gryzaki żelowe, które wkłada się do lodówki — chłód działa kojąco na dziąsła), skórkę od chleba lub obraną marchewkę (prosto z lodówki).
  • Preparaty i żele dla dzieci ząbkujących (do kupienia w aptece). Wtarcie leku w dziąsła na jakiś czas przynosi ulgę.
  • W nocy, lub gdy dziecko jest wyraźnie zdenerwowane z powodu bólu związanego z ząbkowaniem, możesz podać środek przeciwbólowy przeznaczony dla dzieci.
W jaki sposób dbać o zęby dziecka?

Unikaj przedłużającego się kontaktu zębów ze słodzonymi napojami i pokarmami. To, jak długo słodzone pokarmy pozostają w ustach, jest równie ważne, jak to, ile ich spożywasz. Uwierz, że słodkie napoje (także soki owocowe) i lizaki to naprawdę bardzo, bardzo zły pomysł. Pozwól dziecku pić soki jedynie podczas posiłków. Staraj się też rozcieńczać sok. Nawet rodzynki i suszone owoce jedzone między posiłkami mogą zaszkodzić zębom.

Kiedy tylko pojawią się pierwsze ząbki, rozpocznij szczotkowanie. Kup dziecięcą szczoteczkę do zębów i używaj jej dwa razy dziennie z niewielką ilością pasty z fluorem (zwróć uwagę na to czy pasta do zębów zawiera fluor, który jest bardzo ważny dla ochrony zębów dziecka). Szczotkowanie może początkowo przypominać farsę — ciasno zaciśnięte szczęki dziecka, odpychające szczoteczkę. Najważniejsze, jest jednak aby przyzwyczaić dziecko do codziennego, dwukrotnego szczotkowania (rano i wieczorem). Nie denerwuj się więc, z czasem będzie łatwiej.

Ssanie kciuka

Dziecko ssie kciuk, kiedy jest zmęczone, znudzone, zdenerwowane lub śpiące. Większość dzieci ssących kciuk jest całkowicie szczęśliwa i jeśli twój maluch przestanie to robić, zanim ukończy szósty rok życia, nie powinno to spowodować u niego problemów ortodontycznych.

To, jak twoje dziecko wzrasta, rozwija się i uczy, będzie cię niesamowicie absorbowało. I tak powinno być. Większość z nas jest nieprzyzwoicie obłąkana na punkcie rozwoju dzieci — to także oznaka miłości rodzicielskiej. Jeśli zdołasz wznieść się ponad lęki związane z tym, co twoje dziecko powinno w danym wieku robić i ponad ciągłe porównywanie z dziećmi sąsiadów, to wzrost i uczenie się świata przez twoje dziecko będzie czymś przepięknym, w czym można się zakochać.

Źródło:
"Moje pierwsze dziecko" Lucy Atkins

TEL-MED POLECA

Stomatolog implanty Konin/ Chirurgia stomatologiczna Konin/ RTG Panoramiczne

Przychodnia Specjalistyczna STOMED

woj. wielkopolskie
Golina, ul. Kolejowa
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
zęby mleczne są słabiej zmineralizowane od zębów stałych, a przez to bardziej podatne na próchnicę. Dlatego jest możliwe, iż mimo dbałości ze strony rodziców  pojawi się ubytek. Należy wówczas niezwłocznie udać się do stomatologa, aby uniknąć przeniesienia próchnicy na sąsiednie zęby. Szybkie leczenie zwiększa prawdopodobieństwo, że stałe zęby będą zdrowe.