Ważny temat

Dieta w II trymestrze

Publikacja: 18 czerwiec 2010
W drugim trymestrze apetyt dopisuje zwykle lepiej niż w pierwszym i jedzenie przestaje być przymusem. Budzisz się teraz z ochotą na śniadanie, a w ciągu dnia nie stronisz od przekąsek. Sprawdź na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę w tym okresie.
Śniadanie Nocna przerwa w jedzeniu jest przerwą tylko dla ciebie, gdyż dziecko czerpie substancje odżywcze z twojej krwi nieustannie i wraz z postępami dąży w coraz większych ilościach. Tym ważniejsze staje się więc zdrowe, pożywne śniadanie, uzupełniające twoje uszczuplone rezerwy. Powinno ono zawierać węglowodany (głównie wolno przyswajalne), błonnik i solidną porcję białka. Warunki te spełnią kombinacje takich pokarmów, jak pełnoziarniste płatki zbożowe, ciemne pieczywo, owoce, jogurty, sery, jajka, mleko. Dobrym pomysłem na szybkie i pożywne śniadanie są banany.
Przekąski Wiele kobiet w tym okresie dąży odczuwa potrzebę przegryzania czegoś między posiłkami, a napady głodu w środku nocy nie należą do rzadkości. Przygotuj się na takie sytuacje, mając zawsze pod ręką mieszankę suszonych owoców i orzechów. Orzechy są doskonałym źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. W drugim trymestrze ciąży wybieraj jak najczęściej orzechy włoskie, bogate w kwasy omega-3, niezwykle ważne na tym etapie intensywnego rozwoju mózgu dziecka. Suszone owoce to z kolei prawdziwy koncentrat witamin, minerałów, cukrów i błonnika. Wybór jest ogromny - rodzynki, figi, morele, daktyle, wiśnie, śliwki, jabłka, jagody... Kostka gorzkiej czekolady od czasu do czasu zapewni ci dodatkową dawkę przeciwutleniaczy, poprawi nastrój i zaspokoi apetyt na słodycze.

Miej zawsze w domu świeże owoce. Jabłka, pomarańcze, mandarynki, śliwki i morele nadają się również „na wynos", gdyż dobrze znoszą transport i są poręczne w jedzeniu.W drugim trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niemal wszystkie witaminy, poza aktywną witaminą A (którą z powodzeniem zastępuje beta-karoten) - a świeże owoce dostarczają ich obficie. Nie zapominaj też o warzywach. Brokuły, kalafior, seler, marchewka czy papryka są smaczne, orzeźwiające i bogate w błonnik. Pokrojone i skropione oliwą z oliwek doskonale nadają się na błyskawiczną przekąskę. Możesz także maczać je w sosach sałatkowych albo paście hummus.

Staraj się zjadać codziennie co najmniej pięć porcji owoców i warzyw - im więcej, tym lepiej. Ważna jest również ich różnorodność, dzięki której masz większe szansę pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne mikroskładniki odżywcze.
Obiad Jeśli masz ochotę na kanapkę, przygotuj ją z właściwych składników. Kawałek indyka, kurczaka czy plaster pieczeni wołowej będą lepsze od gotowych, wysoko przetworzonych wędlin w rodzaju salami czy baleronu, obfitujących w tłuszcze nasycone, sól i sztuczne dodatki. Nie zapomnij o ryzyku zakażeń - listeriozy i toksoplazmozy, szczególnie groźnych w czasie ciąży. Aby ich uniknąć, zrezygnuj z surowego mięsa pod każdą postacią (tatara, sushi itp.) i uważaj na kupne wędliny. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej zrobisz, podgrzewając je kilka minut w kuchence mikrofalowej, dopóki nie zaczną równomiernie parować. Przełóż kanapkę sałatą rzymską, bogatą w wapń i kwas foliowy, a do tego długo zachowującą jędrność. Dołóż również plasterki pomidora ze względu na witaminę C i ser w charakterze dodatkowego źródła wapnia.

Dobrym wysokobiałkowym składnikiem obiadu są jajka, zwłaszcza pochodzące od kur karmionych siemieniem lnianym i wzbogacone dzięki temu w kwasy omega-3. Dwa jajka na twardo z pełnoziarnistym pieczywem i warzywami plus świeży owoc na deser złożą się na pełnowartościowy posiłek, łatwy do przyrządzenia i zjedzenia w czasie przerwy w pracy.
Obiad poza domem W drugim trymestrze ciąży, gdy nie masz już nudności i odzyskałaś apetyt, chętniej wykorzystasz przerwę obiadową na posiłek w restauracji. Na przystawkę możesz wybrać zwykłą sałatkę z mieszanych warzyw liściastych albo jakąś ciekawszą kompozycję z dodatkiem suszonych owoców, orzechów i ziaren. Poproś jednak, aby sos podano oddzielnie i użyj go według własnego uznania, pamiętając o kontrolowanym spożyciu kalorii. Pizza również jest dobrym wyborem, zwłaszcza w wersji wegetariańskiej. Spróbuj znaleźć restaurację oferującą pizzę na spodzie z pełnoziarnistej mąki, aby zamienić węglowodany szybko przyswajalne na wolno przyswajalne.

Łosoś, serwowany dzisiaj w większości restauracji, jest znakomitym źródłem niezbędnych kwasów omega-3 i pełnowartościowego białka, a jednocześnie nie zagraża nadmierną koncentracją rtęci. To przysmak w sam raz dla ciebie, zwłaszcza teraz, ciąży, gdy intensywnie rozwijający się mózg dziecka tak bardzo potrzebuje kwasów omega-3.
Kolacja Wykorzystaj drugi trymestr ciąży na eksperymenty z wyrazistymi, kontrastowymi smakami. Nie chodzi tu tylko o twoją przyjemność: jak wynika z badań, szansa „spróbowania" takich niebanalnych kombinacji jeszcze w łonie matki pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, jego ciekawość i otwartość na nowe doświadczenia, kulinarne i nie tylko. Zwracaj również uwagę na zachcianki, gdyż organizm właśnie w ten sposób często sygnalizuje swoje potrzeby. Ochota na czerwone mięso może oznaczać, że potrzebujesz zawartego w nim łatwo przyswajalnego żelaza hemowego.
Kolacja poza domem Na tym etapie ciąży wieczorny wypad do lokalu jest zwykle znacznie większą atrakcją niż w poprzednim trymestrze. Czujesz się dobrze, dopisuje ci humor i apetyt - nic, tylko korzystać z takich okazji! Co więcej, możesz pogodzić przyjemne z pożytecznym, bez poczucia odstępstwa od zasad twojej zdrowej diety - po prostu dlatego, że żadna z tych zasad nie skazuje cię na ascezę. Nadal masz prawo jeść to, co lubisz, a jedynym ograniczeniem jest zwykły rozsądek.

Staraj się więc unikać wszystkiego, co ma w opisie takie określenia jak „maślany", „smażony" czy „kremowy". Nie wahaj się pytać kelnera o sposób przygotowania danej potrawy, jej składniki i dodatki. Proś również, żeby sosy podawano ci oddzielnie - to bardzo dobry nawyk pozwalający uniknąć dużej, zbędnej i niekontrolowanej dawki kalorii, i oczywiście, nie zapomnij o jedynych pokarmach faktycznie niedozwolonych w czasie ciąży, czyli surowym mięsie i jajkach oraz nabiale z niepasteryzowanego mleka.

Ostatnie rozsądne ograniczenie dotyczy ilości. Pamiętaj, że twoja jednorazowa porcja mięsa, drobiu lub ryby nie powinna ważyć więcej niż 115 g. Śmiało odkrój tłuste kawałki, a z kurczaka usuń skórę. Ogranicz się do jednej kromki pieczywa, niekoniecznie z grubą warstwą masła.
Źródło:
H. Ricciotti "Pyszna mama"

Ostatnie publikacje