Ważny temat

Po wakacjach zbadaj znamiona!

Publikacja: 24 lipiec 2008
Potocznie zwane „pieprzykami” – płaskie, wypukłe, jasnobrązowe lub prawie czarne zmiany skórne. Czy są groźne dla naszego zdrowia? Czy powinniśmy je badać? W okresie wakacji, po dłuższych kąpielach słonecznych wielu z nas zadaje sobie takie pytania. Warto bliżej przyjrzeć się znamionom a w przypadku niepokojących zmian wykonać kontrolnie badanie zwane wideodermatoskopią.
Znamiona to plamy barwnikowe różnego kształtu i wielkości, wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Dermatolodzy wymieniają wiele rodzajów i odmian znamion m.in. znamiona barwnikowe, naskórkowe czy naczyniowe.

Przyjrzyjmy się bliżej znamionom komórkowym barwnikowym (Naevus pigmentosus cellularis). Ich nazwa związana jest z odkładaniem się barwnika, czyli melaniny. Są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się często w późniejszym okresie życia.

Jak je rozpoznać?
Występują bardzo często, charakteryzując się rozmaitym zabarwieniem (barwa skóry zdrowej, jasnobrunatne, ciemnobrązowe) i strukturą (powierzchnia gładka lub brodawkująca), niekiedy są owłosione. Pojawiają się zazwyczaj do 30 roku życia.

Ryzyko rozwoju czerniaka jest w tym przypadku niewielkie, istnieje natomiast w przypadku znamion wrodzonych i dysplastycznych .

Kiedy powinny nas zaniepokoić?
Koniecznie powinniśmy zbadać znamiona, gdy:
  • ich powierzchnia charakteryzuje się nierównomiernym przebarwieniem (z różnymi odcieniami brązu i różu)
  • wystąpiło powiększenie znamienia
  • odczuwamy świąd
  • wystąpił odczyn zapalny w obrębie znamienia
  • pojawiło się krwawienie bądź nadżerka

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
ryzyko rozwoju czerniaka jest mniejsze, gdy zmiany skórne są owłosione?