Medycyna ogólna

Czym są teleporady lekarskie

Publikacja: 04 lipiec 2024
Innowacja, jaką są konsultacje lekarskie przeprowadzane przez telefon, czyli teleporady, znacznie usprawniła w ostatnich latach polski system opieki zdrowotnej. Dzięki niej zmniejszyły się kolejki do lekarzy i skrócił czas oczekiwania na wizytę, dlatego pacjenci chętnie korzystają z tego rozwiązania i bardzo je sobie chwalą. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ono działa i jak z takiej usługi można skorzystać. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik.

Jak uzyskać teleporadę?

W czasie pandemii COVID-19 w naszym kraju działała Teleplatforma Pierwszego Kontaktu, infolinia NFZ, za pośrednictwem której dzwoniący mogli uzyskać poradę medyczną, jednak wyłączono ją wraz z końcem zeszłego roku. Teraz, jeśli chcemy skorzystać z takiej zdalnej konsultacji, musimy skontaktować się ze swoją przychodnią rodzinną albo zarejestrować się i zarezerwować wybrany termin w serwisie HomeDoctor.

Polecamy szczególnie to drugie rozwiązanie, ponieważ publiczne placówki ochrony zdrowia nie zawsze dają możliwość skorzystania z teleporady, a gdy już to robią, to zapewniają w jej ramach zdalny dostęp wyłącznie do lekarza pierwszego kontaktu. Tymczasem HomeDoctor oferuje teleporady lekarzy najróżniejszych specjalizacji, od internisty po chirurga, z których każdy może nie tylko udzielić konsultacji, ale też wystawić:
  • e-skierowanie,
  • e-receptę,
  • e-zwolnienie.
Teleporady lekarskie realizowane przez HomeDoctor mają też tę zaletę, że może z nich skorzystać każdy, a nie jedynie pacjenci objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, jak ma to miejsce w przypadku publicznych świadczeń zdrowotnych.

Kiedy korzystać z teleporady?

Teleporady lekarskie dostępne są 24/7, można więc z nich korzystać kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, jednak warto wiedzieć, że nie w każdej sytuacji się sprawdzą. Niektóre schorzenia, choćby złamania czy inne urazy, wymagają bezpośredniego kontaktu z lekarzem i przeprowadzenia przez niego badań palpacyjnych, czego nie da się zrobić przez telefon. Zdalna konsultacja będzie za to bardzo pomocna w przypadku przeziębienia, ospy, migreny, zapalenia ucha czy innej, łatwej w rozpoznaniu choroby. Wtedy wywiad z pacjentem wystarczy do postawienia diagnozy i wypisania recepty.
Źródło:
Artykuł sponsorowany

Ostatnie publikacje