Medycyna ogólna

Złe samopoczucie: Poznaj przyczyny i sprawdź sposoby na poprawę samopoczucia

Publikacja: 27 czerwiec 2024 Ostatnia aktualizacja: 01 lipiec 2024
‌Czy zdarza Ci się czasem czuć źle bez wyraźnego powodu? Może to być więcej niż tylko gorszy dzień. Złe samopoczucie może mieć różne oblicza i przyczyny, a zrozumienie ich jest pierwszym krokiem do odzyskania równowagi oraz zdrowia.
Spis treści:
 1.     Co to jest złe samopoczucie?
 2.     Przyczyny złego samopoczucia
 3.     Objawy złego samopoczucia
 4.     Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem?

Co to jest złe samopoczucie?

Złe samopoczucie to stan, który można opisać jako ogólny dyskomfort psychiczny lub fizyczny. Może być czasowe albo chroniczne, łagodne lub paraliżujące.

Przyczyny złego samopoczucia

Najczęstsze przyczyny złego samopoczucia to stres, brak snu, niewłaściwa dieta, a także brak aktywności fizycznej.

Stres

Stres jest jedną z głównych przyczyn złego samopoczucia. Może wynikać z różnych źródeł, takich jak praca, problemy rodzinne, kłopoty finansowe, a nawet globalne wydarzenia. Stres wpływa na ciało i umysł, prowadząc do uczucia przeciążenia, lęku i rozdrażnienia.

Brak snu

Niedobór snu może prowadzić do zmęczenia, obniżonej koncentracji, drażliwości i osłabienia odporności. Co więcej, długotrwały brak snu może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, lęk, choroby serca i cukrzyca.

Niewłaściwa dieta i odżywianie

Dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały, a bogata w przetworzoną żywność, cukry i tłuszcze trans, może prowadzić do uczucia zmęczenia, osłabienia i rozdrażnienia. Brak odpowiednich składników odżywczych może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, co z kolei może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Brak aktywności fizycznej

Brak ruchu może prowadzić do obniżonego poziomu energii, pogorszenia nastroju i zwiększenia stresu.

Warto dodać, że aktywność fizyczna pomaga w uwalnianiu endorfin, które poprawiają nastrój i redukują stres. Ponadto, regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, poprawie jakości snu i zwiększeniu ogólnego poczucia dobrostanu.

Inne przyczyny

Dodatkowo złe samopoczucie może występować również po oddaniu krwi lub w okresie menopauzy. Ponadto spadek nastroju nierzadko występuje także po przebudzeniu. Więcej o tych przyczynach złego samopoczucia przeczytasz tutaj.

Objawy złego samopoczucia

Złe samopoczucie może objawiać się na różne sposoby, zależnie od indywidualnych cech osoby i kontekstu życiowego. Oto najczęściej występujące objawy:

Zmęczenie

Zmęczenie związane ze złym samopoczuciem różni się od zwykłego uczucia zmęczenia po ciężkim dniu pracy. Jest to zmęczenie przewlekłe, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. Osoba może czuć się nieustannie wyczerpana, zarówno fizycznie, jak i mentalnie.

Zmęczenie to często łączy się z brakiem motywacji do codziennych czynności, trudnościami w koncentracji oraz ogólnym uczuciem apatii. Może być na tyle uciążliwe, że wpływa na wydajność w pracy oraz na życie osobiste, ograniczając zdolność do czerpania przyjemności z aktywności, które wcześniej sprawiały radość.

Rozdrażnienie

Rozdrażnienie to stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem frustracji, zniecierpliwienia i gniewu, często z powodu drobnych lub niewielkich czynników, które normalnie nie wywołałyby tak silnej reakcji.

Osoby doświadczające tego objawu złego samopoczucia często reagują nadmiernie gniewem lub irytacją na sytuacje, które normalnie nie wywołałyby tak silnej reakcji. Rozdrażnienie to może prowadzić do konfliktów w relacjach z innymi, a także do wewnętrznego dyskomfortu i poczucia winy po wybuchach gniewu.

Problemy ze snem

Problemy ze snem mogą przyjmować różne formy, od bezsenności, przez problemy z zasypianiem, po nadmierną senność w ciągu dnia. Bezsenność często objawia się trudnością w zasypianiu, częstym budzeniem się w nocy lub zbyt wczesnym budzeniem się rano bez możliwości ponownego zaśnięcia.

Te zakłócenia snu mogą prowadzić nie tylko do zmęczenia w ciągu dnia, ale także do pogorszenia koncentracji, pamięci oraz ogólnego stanu zdrowia.

Co więcej, osoby z problemami ze snem mogą również doświadczać wzrostu lęku, co tylko pogarsza jakość snu.

Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem?

Złe samopoczucie może być uciążliwe i wpływać na nasze codzienne życie. Oto 9 sposobów, które mogą pomóc w jego przezwyciężeniu:

1. Znajdź przyczynę

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze złym samopoczuciem jest zrozumienie, co je wywołuje. Czy jest to stres w pracy, problemy osobiste, brak snu, nieodpowiednia dieta, czy może brak aktywności fizycznej?

Aby skutecznie zaradzić problemowi, musisz dokładnie zidentyfikować jego źródło. Możesz prowadzić dziennik samopoczucia, w którym będziesz zapisywać swoje codzienne uczucia i wydarzenia. To pomoże Ci zidentyfikować konkretne czynniki, które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie.

2. Wysypiaj się

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Regularne wysypianie się, czyli spanie 7-9 godzin na dobę, może znacznie poprawić Twoje samopoczucie.

Aby zapewnić sobie lepszy sen, staraj się utrzymać regularny harmonogram snu, kładź się spać i wstawaj o tych samych porach każdego dnia. Unikaj kofeiny oraz nie korzystaj z elektroniki przed snem (telefon, komputer czy telewizor). Zamiast tego wypróbuj relaksujące rytuały, takie jak ciepła kąpiel, czytanie książki lub medytacja.

3. Ruszaj się

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, hormony szczęścia, które mogą poprawić nastrój i zmniejszyć uczucie stresu.

Nie musisz od razu biegać maratonów - nawet krótka, 30-minutowa aktywność, taka jak spacer, jazda na rowerze czy joga, może przynieść znaczące korzyści. Staraj się wybierać formy ruchu, które sprawiają Ci przyjemność, co pomoże utrzymać regularność.

4. Jedz zdrowo

Dieta ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie. Spożywanie zbilansowanych posiłków bogatych w owoce, warzywa, białko i zdrowe tłuszcze może dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Szczególnie ważne są witaminy i minerały:
 •     Witamina D: Wspomaga zdrowie psychiczne i nastrój. Można ją znaleźć w tłustych rybach, jajkach i produktach mlecznych.
 •     Magnez: Pomaga w relaksacji mięśni i redukcji stresu. Znajdziesz go w orzechach, nasionach, pełnoziarnistych produktach oraz w zielonych warzywach liściastych.
 •     Witaminy z grupy B: Wspierają układ nerwowy i zdrowie psychiczne. Obecne są w produktach pełnoziarnistych, mięsie, jajkach i zielonych warzywach.
Warto również rozważyć suplementację najważniejszych witamin i minerałów. Dla przykładu, tabletki Bodymax Plus zawierają nie tylko witaminy oraz minerały, ale także ekstrakt z korzenia żeń-szenia oraz lecytynę.

Ponadto unikaj w diecie przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i tłuszczów trans, które mogą negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie.

5. Wypróbuj medytację i mindfulness

Medytacja i praktyki mindfulness mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Medytacja uczy skupienia się na oddechu i obecnej chwili, co pomaga uspokoić umysł, a także zredukować natłok myśli.

Regularna praktyka może prowadzić do większej równowagi emocjonalnej i lepszej kontroli nad stresem. Możesz zacząć od krótkich sesji, nawet 5-10 minut dziennie, i stopniowo je wydłużać.

6. Stosuj regularne przerwy w pracy

Praca bez przerwy może prowadzić do wypalenia i zwiększać stres. Ważne jest, aby regularnie robić krótkie przerwy, aby dać umysłowi i ciału odpocząć.

Technika Pomodoro, która polega na pracy przez 25 minut, a następnie robieniu 5-minutowej przerwy, może być szczególnie skuteczna. W czasie przerwy wstań, poruszaj się, zrób kilka głębokich oddechów lub wyjdź na krótki spacer na świeżym powietrzu.

7. Znajdź hobby

Posiadanie hobby może dostarczyć wiele radości i satysfakcji, pomagając zredukować stres oraz poprawić nastrój. Znajdź coś, co naprawdę Cię pasjonuje, czy to rysowanie, gotowanie, gra na instrumencie, czy ogrodnictwo.

Hobby pozwala na wyrażenie siebie i daje poczucie osiągnięcia, co może być niezwykle korzystne dla Twojego samopoczucia psychicznego.

8. Ustal granice

Nauka ustalania zdrowych granic, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, jest kluczowa dla uniknięcia przeciążenia obowiązkami i stresem. Umiejętność mówienia "nie" oraz wyznaczanie czasu na odpoczynek i regenerację są niezbędne dla utrzymania równowagi.

Jasne komunikowanie swoich potrzeb i oczekiwań może pomóc uniknąć konfliktów i zredukować poczucie przytłoczenia.

9. Rozważ profesjonalne wsparcie

Jeśli zmagasz się ze złym samopoczuciem przez dłuższy czas i nie jesteś w stanie samodzielnie go przezwyciężyć, warto rozważyć profesjonalne wsparcie.

Psychoterapeuta, czy psycholog mogą pomóc zidentyfikować przyczyny problemów i zaproponować skuteczne strategie radzenia sobie. Czasami rozmowa z kimś z zewnątrz, kto ma odpowiednie kwalifikacje, może przynieść nowe perspektywy, a także wsparcie.

Każdy z tych sposobów może pomóc poprawić Twoje samopoczucie. Pamiętaj, że nie musisz stosować wszystkich naraz – wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i potrzeb, i stopniowo wprowadzaj je w życie. Z czasem zauważysz pozytywne zmiany w swoim samopoczuciu oraz zdrowiu psychicznym.
Źródło:

Bibliografia:

 1. Blair W., Why Do I Feel Malaise? [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/malaise-causes-symptoms, 13 sierpnia 2019 r., dostęp 27 czerwca 2024 r.
 2. What is The Pomodoro® Technique [na:] „Pomodorotechnique.com”, https://www.pomodorotechnique.com/what-is-the-pomodoro-technique.php, 2023 r., dostęp 27 czerwca 2024 r.
 3. NHS Choices, Vitamin D - Vitamins and minerals [na:] https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/, 2024 r., dostęp 27 czerwca 2024 r.
 4. Cronkleton E., Why Is Vitamin B Complex Important and Where Do You Get It? [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamin-b-complex, 2 kwietnia 2018 r., dostęp 27 czerwca 2024 r.
 5. Office of Dietary Supplements - Magnesium [na:] „Nih.gov”, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/, 2016 r., dostęp 27 czerwca 2024 r.

Ostatnie publikacje