Dieta

Kreatyna - wartościowe uzupełnienie diety sportowca

Publikacja: 23 czerwiec 2024
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych suplementów diety, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie. Po kreatynę sięgają zarówno początkujący pasjonaci sportów siłowych, jak i doświadczeni zawodnicy skupiający się na dyscyplinach wytrzymałościowych. To wartościowy związek, który wykazuje potencjał anaboliczny, co sprawia, że kreatyna może pozytywnie oddziaływać na efektywność uprawianych aktywności i rezultaty treningowe.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, zwana również kwasem beta-metyloguanidynooctowym, to związek naturalnie produkowany w organizmie człowieka z pomocą trzech aminokwasów, takich jak arginina, metionina oraz glicyna. To substancja wytwarzana w nerkach oraz w wątrobie i trzustce, która następnie jest transportowana do mięśni szkieletowych.

Źródła kreatyny - gdzie występuje kreatyna?

Kreatyna może naturalnie powstawać w ludzkim organizmie, jednak związek można dostarczać do ustroju również wraz z codziennym jadłospisem. Za źródła kwasu beta-metyloguanidynooctowego uznaje się produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby, mleko czy przetwory mleczne.
Wśród osób, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na cenny związek, pomocne mogą okazać się również suplementy diety zawierające kreatynę, które stanowią skoncentrowane źródło pożądanej substancji.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna w ludzkim organizmie jest przekształcana w fosfokreatynę i w takiej formie odpowiada za uruchamianie kolejnych szklaków odnowy ATP, wspomagając tym samym dostarczanie energii do mięśni i umożliwiając wykonywanie wysiłku fizycznego.

Kreatyna stanowi związek anaboliczny, który wspiera rozwój tkanki mięśniowej i rozbudowę masy mięśniowej, a jednocześnie może przyczyniać się do zwiększenia siły mięśni oraz ich wytrzymałości. Substancja może też korzystnie oddziaływać na wydolność organizmu, co może sprzyjać poprawie wyników podczas wykonywania treningów o wysokiej intensywności. Dotychczas uzyskane dane sugerują również, iż kreatyna może opóźniać uczucie zmęczenia i znużenia, wspomagać powysiłkową regenerację oraz zmniejszać opóźnioną bolesność mięśniową (DOMS).

Kreatyna jest doceniana wśród osób aktywnych fizycznie, jednak suplement diety może pozytywnie oddziaływać nie tylko na parametry wysiłkowe, ale również na pracę mózgu - badania naukowe wskazują, że substancja może wspomagać pamięć krótkotrwałą, a także może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze. Dodatkowo składnik może wspomagać metabolizm glukozy i neuroprzekaźników, takich jak dopamina czy serotonina.

Suplementacja kreatyną - jaka kreatyna jest najlepsza?

Kreatyna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców, co sprawia, że na rynku suplementów diety można znaleźć wiele preparatów zawierających pożądany składnik. Dostępne są produkty w postaci tabletek, a także w formie kapsułek czy w proszku - https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html. Na sklepowych półkach można znaleźć kreatynę w formie pojedynczej, jako monopreparat, a także w postaci kompleksowego suplementu diety, który dostarcza do ustroju wiele cennych substancji, m.in. taurynę, L-cytrulinę czy beta-alaninę. Co więcej, dostępne są produkty w wielu atrakcyjnych wariantach smakowych, które zawierają różne formy kreatyny - najczęściej wśród suplementów diety można znaleźć jabłczan kreatyny lub monohydrat kreatyny, jednak niekiedy preparaty zawierają również chlorowodorek kreatyny, cytrynian kreatyny czy też pirogronian kreatyny. Dobór odpowiedniego produktu stanowi kwestię indywidualną, a rodzaj przyjmowanej kreatyny należy dopasować do potrzeb i preferencji zawodnika.

Poszukując najlepszej kreatyny warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit - szeroki wybór produktów wysokiej jakości, dostępnych w różnych formach i smakach, sprawia, że nawet najbardziej wymagający konsument znajdzie wśród preparatów proponowanych przez firmę suplement diety na miarę własnych potrzeb.

Ostatnie publikacje