Dziecko

Naturalne źródła witaminy C - jak je włączyć do codziennej diety dziecka?

Publikacja: 13 listopad 2023
Niedobory witamin i minerałów uchodzą za jeden z głównych powodów występowania chorób i infekcji. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć witaminy C, która warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Szukasz dodatkowych źródeł witaminy C? Chcesz zadbać o zdrową dietę swojego dziecka? W artykule podpowiemy, po jakie produkty spożywcze warto sięgnąć.

Witamina C – właściwości prozdrowotne

Kwas askorbinowy to jeden z najważniejszych związków, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie całej rodziny. Głównym zadaniem witaminy C jest wzmacnianie system odpornościowego poprzez dbanie o poziom leukocytów. Witamina ta przyspiesza dodatkowo gojenie się ran oraz warunkuje zdrowie zębów i dziąseł. Uczestniczy jednocześnie w syntezie węglowodanów, białek, tłuszczów i kolagenu oraz w budowie tkanki łącznej, przez co stanowi jeden z najważniejszych związków osób po kontuzjach i złamaniach.

Witamina C słynie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Zwalcza wolne rodniki, spowalniając starzenie się organizmu oraz zmniejszając ryzyko chorób nowotworowych. Stanowi ważną profilaktykę chorób układu naczyniowo-krążeniowego, minimalizując wystąpienie miażdżycy i choroby wieńcowej.
Witamina C dla dzieci stanowi jeden z najważniejszych związków warunkujących prawidłowe działanie organizmu. Wpływa pozytywnie na rozwój układu nerwowego, a także zapobiega infekcjom i chorobom cywilizacyjnym.

Gdzie znajdziemy witaminę C?

Za najlepsze źródło witaminy C uchodzą owoce i warzywa, które powinny stanowić najważniejszy element codziennej diety. Warto pamiętać jednocześnie, że produkty spożywcze tracą część swoich drogocennych właściwości wskutek obróbki termicznej. Dlatego właśnie tak ważne jest sięganie po surowe owoce i warzywa, będące ciekawym urozmaiceniem posiłków oraz wartościową opcją dla niezdrowych przekąsek. Jeśli zależy Ci na naturalnym dostarczaniu kwasu askorbinowego, postaw na owoce cytrusowe. W jadłospisie Twojego dziecka nie powinno zabraknąć cytryny, pomarańczy oraz grejpfrutów. Duże ilości witaminy C zawierają też owoce dzikiej róży oraz żurawina.
Ważnym źródłem kwasu askorbinowego są także warzywa. Największe ilości związku znajdziesz w pietruszce, papryce, brukselce, kapuście i szpinaku. Są one świetnym dodatkiem do sałatek i surówek. Jeśli Twoje dziecko lubi soki, możesz zdecydować się na włączenie do diety zdrowych koktajli owocowo-warzywnych, które pozwolą na kompleksowe uzupełnienie niedoborów.

Jak włączyć witaminę C do codziennej diety?

Witaminę C znajdziesz również w kiszonkach, które możesz dodawać do ulubionych sałatek Twojego dziecka. Kwas askorbinowy jest jednym z produktów fermentacji. Kiszenie znacznie podnosi jego stężenie w produktach spożywczych. Twoje dziecko nie przepada za surowymi warzywami? Postaw na obróbkę termiczną na parze, która zmniejszy ryzyko utraty korzystnych dla zdrowia związków. Warto pamiętać o tym, że gotowanie i smażenie może zmniejszyć ilość kwasu askorbinowego nawet o połowę. Witamina C znajduje się w wielu produktach spożywczych, które wykorzystujemy na co dzień w naszej kuchni. Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta pozwoli zapobiec niedoborom witamin i minerałów.

Ostatnie publikacje