Uroda

Cała prawda o samoopalaczach - zasady stosowania samoopalaczy oraz wady i zalety DHA

Publikacja: 21 lipiec 2023
W dzisiejszych czasach tradycyjne opalanie się nie jest jedynym sposobem na uzyskanie opalonej skóry. Można korzystać z samoopalaczy, które pozwalają na uzyskanie zdrowego i naturalnego wyglądu skóry bez konieczności narażania się na promieniowanie UV. Sprawdź, jak działają samoopalacze, jak je stosować oraz jakie są wady i zalety substancji DHA. Warto poznać całą prawdę o samoopalaczach i znaleźć ten najodpowiedniejszy dla siebie!

Jak działają samoopalacze?

Samoopalacze zawierają substancję czynną znaną jako dihydroksyaceton, czyli DHA. DHA reaguje z aminokwasami zlokalizowanymi w warstwie rogowej naskórka, czego efektem jest powstanie brązowego pigmentu, zwanego melanoidyną i brązowienie skóry.

Efekt ten jest tymczasowy i trwa zwykle od kilku dni do tygodnia. Stopień zabarwienia skóry zależy od indywidualnych czynników, a mianowicie od:
 • grubości naskórka – grubszy naskórek pozwala uzyskać ciemniejszy kolor opalenizny,
 • wartości pH skóry – bardziej kwaśny odczyn to ładniejszy odcień i koloryt opalenizny,
 • zawartości aminokwasów i peptydów w wierzchniej warstwie skóry.
Ponadto na kolor i intensywność opalenizny wpływa stężenie DHA w produkcie (zwykle od 2 do 5%) i ilość kosmetyku, który nałożysz na skórę. 

Jak się przygotować do stosowania samoopalacza?

Przed nałożeniem samoopalacza warto przygotować swoją skórę, aby uzyskać równomierny i trwały efekt:
 1. Złuszczanie skóry – usunięcie martwych komórek naskórka pozwoli uniknąć plam i zapewni równomierne rozprowadzenie produktu.
 2. Nawilżenie skóry –  dobrze nawilżona skóra jest bardziej podatna na równomierne wchłanianie samoopalacza, dlatego warto regularnie nakładać balsamy.
 3. Oczyszczenie skóry – skóra musi być czysta, nie mogą znajdować się na niej pozostałości kosmetyków, np. olejków.

Jak nakładać samoopalacz? Najważniejsze zasady

Najważniejsze zasady nakładania samoopalaczy:
 1. Korzystaj z rękawiczek lub aplikatora do równomiernego rozprowadzania samoopalacza na skórze.
 2. Dbaj o równomiernie rozprowadzenie samoopalacza, aby uniknąć plam i smug.
 3. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak kolana, łokcie, kostki i dłonie.
 4. Zachowaj ostrożność w okolicach włosów, brwi, rzęs i linii włosów, aby uniknąć zbyt intensywnego zabarwienia.
 5. Po zastosowaniu samoopalacza dokładnie umyj dłonie, aby uniknąć niepożądanego zabarwienia na skórze dłoni.

Jakie są wady i zalety DHA?

Dihydroksyaceton jest uznawany za bezpieczną substancję i jest dobrze tolerowany przez większość osób. Samoopalacze z DHA zapewniają natychmiastowy efekt opalenizny bez konieczności ekspozycji na promieniowanie UV. Dzięki temu nie musisz nadmiernie narażać się na promieniowanie słoneczne i minimalizujesz ryzyko uszkodzeń skóry związanych z opalaniem się na słońcu.
Czy DHA ma wady? Tak. Nieprawidłowe nakładanie samoopalacza może prowadzić do powstania plam, smug lub nierównomiernego zabarwienia skóry. Ponadto efekt samoopalacza jest tymczasowy i stopniowo zanika wraz z naturalnym złuszczaniem się naskórka. Jest też ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Dlatego, choć DHA to bezpieczna substancja, niektóre osoby mogą być na nią uczulone.

Jak wybrać najlepszy samoopalacz dla siebie?

Odpowiednio nałożony samoopalacz może zapewnić naturalną i zdrową opaleniznę. Efekty stosowania samoopalaczy różnią się w zależności od rodzaju produktu, składu i indywidualnych cech skóry. Jeśli wybierasz samoopalacze na gemini.pl, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
 • forma produktu – samoopalacze są dostępne w różnych formach, takich jak kremy, mleczka, żele, pianki lub mgiełki,
 • intensywność opalania – samoopalacze różnią się pod względem intensywności opalania, od delikatnych złocistych odcieni, po głęboką i intensywną opaleniznę,
 • skład – zwróć uwagę na obecność dodatkowych składników pielęgnujących skórę, takich jak aloes, witaminy czy nawilżające oleje.

Ostatnie publikacje