Uroda

Jak leczyć zaskórniki zamknięte? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Publikacja: 27 marzec 2023
Zaskórniki zamknięte to defekt estetyczny pojawiający się najczęściej na twarzy, ale również w innych częściach ciała. Grudkowate, białawe zmiany powstają na skutek tego, że dochodzi do zatkania gruczołów łojowych przez zrogowaciały naskórek. Warto jednak sprawdzić, jakie metody walki z tą przypadłością można wdrożyć.

Zaskórniki zamknięte - co warto o nich wiedzieć?

Warto wiedzieć, że zaskórniki zamknięte to problem estetyczny, który dotyka w sposób szczególny osób mających tłustą cerę. W ich przypadku bowiem występuje problem nagromadzenia nadmiaru sebum. Grudki z widoczną na powierzchni białą treścią i często towarzyszącym stanem zapalnym mogą zostać usunięte. Jednak trzeba pamiętać, że takich zmian nie należy wyciskać. W ten sposób bowiem jedynie rozprzestrzenia się bakterie i przedłuża proces gojenia. Warto wiedzieć, że do niwelowania zmian, a także zapobiegania powstawaniu nowych sprawdzi się odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Jak powinna wyglądać?

Jak usunąć zaskórniki zamknięte ze skóry twarzy?

Należy zacząć od tego, że konieczne jest gruntowane oczyszczanie. Można do tego celu używać pianki do mycia twarzy albo żelu do mycia twarzy. W ten sposób skórą będzie oczyszczona, ale nie będzie przesuszona. Raz w tygodniu albo dwa razy w tygodniu należy stosować peelingi enzymatyczne. To właśnie one są kluczem do sukcesu w zwalczaniu zaskórników zamkniętych. Wszystko dlatego, że w ten sposób można pozbyć się martwego naskórka, nadmiaru sebum i odblokować pory. Po zastosowaniu peelingu przychodzi czas na tonizowanie. W końcu tonik przywraca skórze naturalne pH. W ten sposób jest ona przygotowana do przyjęcia kolejnych kosmetyków. Następnym może być serum z retinolem, które sprawdza się w leczeniu zmian trądzikowych. W tym przypadku trzeba jednak postawić na odpowiednią adaptację i stosowanie kosmetyku począwszy od najmniejszych stężeń, a później opierając się na danym stężeniu kontynuować kurację. Po serum nawilżające z kwasem hialuronowym także warto sięgnąć, ale na dzień. Warto wiedzieć, że serum z retinolem stosuje się na wieczór. Oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i odblokowuje pory. W połączeniu z serum z retinolem warto stosować krem z ceramidami, który odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, a także niacynamidem, który łagodzi podrażnienia. W przypadku profilaktyki zaskórników zamkniętych bardzo ważny jest też odpowiedni demakijaż. Dzięki temu można pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia.

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Nie trzeba wyciskać zaskórników, by się ich pozbyć. Można przygotować pastę z kurkumy i cynamonu, a następnie można aplikować ją na zaskórniki zamknięte. Można zastosować także olejek z drzewa herbacianego czy też maść cynkową. Można zaparzyć rumianek i dodać do niego kilka kropel cytryny. Następnie ostudzony napar można przelać do mniejszej buteleczki. Wystarczy tylko sięgnąć po płatek kosmetyczny i przemywać widoczne na twarzy zmiany skórne.

Zaskórniki zamknięte nie muszą być Twoim wstydliwym problemem. Wystarczy, że sięgniesz po odpowiednie preparaty oczyszczające i łagodzące. Pamiętaj, że systematyczność ma tutaj największe znaczenie i to właśnie dzięki konsekwencji można najpierw ograniczyć, a potem zniwelować zaskórniki zamknięte. Należy też zadbać o dobrą zbilansowaną dietę, która będzie bogata w antyoksydanty i witaminy z grupy B, a także witaminę A, C i E.

Ostatnie publikacje