Uroda

Czym jest niacynamid, w jakich kosmetykach szukać, jak stosować i jak szybko działa? Znamy odpowiedzi na te pytania

Publikacja: 22 marzec 2023 Ostatnia aktualizacja: 27 marzec 2023
Nazwa niacynamid jest nieco tajemnicza i może nawet budzić swego rodzaju nieufność, ale… To nic innego jak znana dobrze wszystkim witamina B3! Niacynamid, albo inaczej niacyna, bierze aktywny udział w procesach związanych z funkcjonowaniem mózgu i trawieniem. Jednak przede wszystkim znany jest jako wszechstronny składnik wielu kosmetyków. Gdzie szukać niacynamidu i jak go stosować? Podpowiadamy.

Jak działa niacynamid?

Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem, brzmiałoby ono: „wszechstronnie”. Niacynamid bowiem ma tak szerokie zastosowania, że trudno wymienić wszystkie. Skupmy się zatem na najważniejszych:Zapobiega starzeniu się skóry, bierze aktywny udział w redukowaniu drobnych zmarszczek, znacząco podnosi jędrność skóry.
  • Zatrzymuje wilgoć w skórze – co zapobiega odwodnieniu, sprawia, że skóra jest promienna i świetlista, bez oznak przesuszenia. Im lepiej nawilżona skóra, tym później pojawią się na niej zmarszczki.
  • Redukuje przebarwienia – a dokładniej spowalnia produkcję melaniny, która jest odpowiedzialna za ich powstawanie. Sprawdzi się w walce z przebarwieniami u osób starszych, ale też u kobiet, które nabawiły się ich w trakcie ciąży.
  • Działa przeciwzapalnie – redukuje zaczerwienienia wokół zmian skórnych, np. o charakterze trądzikowym.
  • Reguluje wydzielanie sebum – ogranicza pracę gruczołów łojowych, co przekłada się na widoczną redukcję trądziku.

Jak stosować niacynamid?

Niacynamid nie jest przeznaczony do samodzielnego stosowania. To składnik kosmetyku. Nie kupimy go w postaci maści lub kropli. Warto natomiast zwrócić uwagę na stężenie niacynamidu w kremie, mleczku, lotionie czy sebum, bo wpłynie to bezpośrednio na jego działanie na skórę.

Maksymalne stężenie niacynamidu w kosmetykach wynosi 10%. Taka dawka polecana jest osobom, które borykają się z cerę trądzikową i łojotokową. Z kosmetyków z taką ilością niacynamidu mogą korzystać także osoby, których skóra jest grubsza niż przeciętna i niewrażliwa. Innymi słowy – jeśli łagodne kosmetyki nie działają, warto sięgnąć po broń grubszego kalibru w walce z niedoskonałościami.
Niacynamid jak stosować w przypadku cery wrażliwej?

Osoby o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a także cierpiące na trądzik różowaty również mogą korzystać z kosmetyków zawierających niacynamid, ale jego stężenie powinno być ograniczone do kilku procent.

Serum zawierające 5% niacynamidu sprawdzi się przy pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień i wymagającej nawilżenia.

Kiedy widać efekty stosowania niacynamidu?

Jak w każdym przypadku, tak i przy stosowaniu niacynamidu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Chociaż każda kobieta już następnego dnia po nałożeniu nowego kosmetyku szuka w lustrze pierwszych pozytywnych skutków jego stosowania, odradzamy takie działania. Niacynamid potrzebuje więcej czasu, by skutecznie zadziałać.

Pierwsze efekty stosowania niacynamidu dla usunięcia przebarwień można zobaczyć mniej więcej po miesiącu. Nieco szybciej można zobaczyć efekty nawilżające i rozświetlające.

Niacynamid nie tylko na skórę twarzy!

Dobroczynne działanie niacynamidu na pewno docenią osoby, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami, łupieżem lub po prostą chcą, by włosy szybciej rosły. Niacynamid jest składnikiem serów i wcierek, które poprawiają kondycję skóry głowy i włosów, a także przyspieszają ich wzrost.

Niacynamid potrafi też nadać włosom ładny, zdrowy połysk (nie mylić z tym od łojotoku!), dlatego po kosmetyki z nim powinny sięgnąć osoby, których włosy są łamliwe, suche i matowe.

Ostatnie publikacje