Dziecko

Higiena jamy ustnej u dzieci i młodzieży - zalecenia w zależności od wieku

Publikacja: 11 styczeń 2023 Ostatnia aktualizacja: 16 styczeń 2023

Oczyszczenie jamy ustnej dziecka w wieku 0-6 miesięcy

Oczyszczanie jamy ustnej dziecka powinna być tak samo standardowe jak regularna kąpiel. Wdrożenie nawyku mycia zębów u małego dziecka, skutkuje samodzielnym dbaniem o nie przez starsze, już samodzielne dziecko.

Istnieje kilka podstawowych zasad, których zastosowanie pozwala na uzyskanie pożądanych efektów:
- przed rozpoczęciem higieny jamy ustnej rodzic powinien dokładnie umyć ręce,
- zastosować można gazik lub specjalny przydząd higieniczny do mycia jamy ustnej u niemowląt,
- higienizację można przeprowadzić za pomocą letniej wody lub lekkiego naparu rumianku,
- za pomocą palca z owiniętym nasączonym gazikiem lub założonym przyborem higienicznym należy delikatnie przecierać górne i dolne dziąsła dziecka, policzki po wewnętrznej stronie i wyrżnięte zęby.

Od wyrżnięcia pierwszych zębów mlecznych do 5. roku życia

W tym okresie życia, do oczyszczania jamy ustnej i zębów rodzice powinien zastosować szczoteczkę z tworzywa sztucznego z miękkiem włosiem. Można użyć zarówno szczoteczki manualnej jak i elektrycznej. Oczyszczanie zębów powinno odbywać się wg tzw. metody Fonesa:
- ruchy koliste na powierzchniach zewnętrzych zębów (od strony policzków i warg),
- ruchy szorujące na powierzchniach żujących,
- ruchy wymiatające na powierzchniach wewnętrzych (od strony języka).
 
Szczoteczki powinny być z tworzywa sztucznego, mieć zaokrągloną główkę, posiadać szeroki trzonek dla wygodnego trzymania w ręku przez rodzica, a w późniejszym wieku przez dziecko. Niektóre posiadają również specjalną tarczkę (ogranicznik), który zapobiega zbyt głębokiemu włożeniu szczoteczki.

Od 4 - 5. roku życia

Irygatory stomatologiczne można zacząć stosować wraz z miękkimi szczoteczkami od 4 - 5. roku życia. W sklepach RTV/AGD i placówkach stomatologicznych dostępnych jest wiele modeli z różnorodnymi funkcjami. Spray uzyskiwany z irygatora zawiera substancje, które oczyszczają zęby, przestrzenie międzyzębowe oraz dziąsła.

Od 6 - 8. roku życia

Od 6. roku życia do higieny jamy ustnej można zastosować szczoteczkę z tworzywa sztucznego z miękkim włosiem, o wielkości główki dostosowanej do wieku dziecka: manualną lub elektryczną. Metoda oczyszczania zębów powinna jednak zostać zmieniona na metodę wymiatającą (roll):
- ruchy obrotowo-wymiatające na powierzchniach wewnętrznych (od strony języka) i zewnętrznych (od strony policzków i warg) zębów,
- ruchy szorujące na powierzchniach żujących.

Kolejnym elementem wprowadzanym w tym samym wieku są płukanki. Płukanie jamy ustnej powinno trwać 30 sekund, następnie płyn należy wypluć.
 
Między 6 - 8 rokiem życia można wprowadzić szczotki i skrobaczki do języka. Przesuwanie skrobaczki od tyłu do przodu języka pozwala na wyczyszczenie powierzchni górnej jak i bocznych języka.

Od 8 - 10. roku życia

W tym momencie do dyspozycji w higienie jamy ustnej mamy również nici, taśmy jak i szczoteczki międzyzębowe. Nić rozciąga się pomiędzy palcami wskazującymi obu dłoni i czyści powierzchnie styczne zębów. Przy używaniu szczoteczki należy wykonywać ruchy poziome.

W zależności od samodzielności dziecka, powyższych narzędzi może używać samemu lub z pomocą rodziców.

Źródło:
https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf

Ostatnie publikacje