Dieta

Dieta dla zdrowych jelit

Publikacja: 28 listopad 2020 Ostatnia aktualizacja: 30 listopad 2020

Funkcja jelit

Jelita pełnią niezmierne istotną rolę w naszym organizmie. W jelicie cienkim odbywa się proces trawienia przy udziale enzymów trzustki i kwasów żółciowych.
Rozłożony na poszczególne składniki odżywcze pokarm wchłaniany jest przez ściany jelita cienkiego. Następnie dostaje się on do krwiobiegu i w ten sposób jest transportowany po organizmie.
Jelito grube jest nie tylko przeznaczone do zagęszczania treści pokarmowej poprzez resorpcję wody, ale także powstają tam krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe będące ważnym składnikiem odżywczym.

Co jeść, by mieć zdrowe jelita?

Do diety należy włączyć większą ilość owoców i warzyw, takich jak sałata, surowa marchew, buraki, szparagi, soczewica lub karczochy oraz banany, awokado, mandarynki, suszone owoce (zwłaszcza śliwki i figi).
Pieczywo i potrawy mączne powinny być pełnoziarniste i razowe. Poleca się również sięganie po produkty bogate w kwasy omega-3.
Warto również pamiętać, aby w razie potrzeby suplementować witaminy i minerały.
W przypadku nabiału należy jednak zachować ostrożność. Wiele osób cierpi z powodu nietolerancji laktozy. Spożywanie mleka i jego przetworów może przysparzać problemów trawiennych.
Witamina D, która pozwala organizmowi lepiej wchłaniać wapń, ma również inne zalety, związane nie tylko z jelitami. Dzięki niej poprawia się nastrój i stan kości. W procesie oczyszczania jelit również pełni ważną rolę.
Magnez łagodzi stres, skurcze mięśni i problemy związane z zespołem jelita drażliwego. Jednak jego nadmiar w diecie może powodować zbyt luźne stolce.
Woda to podstawa, jeśli chcesz, żeby jelita były w dobrej formie. Codziennie pij dwa litry wody. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie chodzi o dwa litry dowolnych płynów, lecz o czystą wodę.
Popularne ostatnio wody z różnymi aromatami smakowymi, to w rzeczywistości produkty bogate w cukier. Nie sprzyja on zdrowiu, a w dodatku powszechnie jest stosowany w nadmiarze. Lepiej unikać jego ukrytych źródeł, do których zalicza się m.in. smakowe wody, napoje gazowane, a nawet płatki śniadaniowe i jogurty smakowe.
O zdrowym żywieniu trzeba pamiętać każdego dnia. Dodatkowe oczyszczanie ze złogów i toksyn kilka razy do roku, z pewnością będzie mieć zbawienny wpływ na organizm.
Źródło:
Dietoterapia. Dariusz Włodarek, Ewa Lange, Lucyna Kozłowska, Dominika Głąbska
https://zywienie.abczdrowie.pl/co-jesc-zeby-oczyscic-okreznice-dieta-dla-zdrowych-jelit/6

Ostatnie publikacje