Dziecko

Jak chronić dzieci przed kleszczami?

Publikacja: 22 sierpień 2020 Ostatnia aktualizacja: 16 wrzesień 2020
Największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i lato. Jednak w ostatnich latach ze względu na łagodniejsze zimy, pierwsze kleszcze mogą pojawiać się nawet w marcu i być obecne nawet do listopada. Szacuje się, że co trzeci kleszcz może być nosicielem groźnych patogenów. Ukąszenie kleszcza może wywołać kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Choroba jest na tyle niebezpieczna, że nie ma na nią skutecznego leku i można jedynie łagodzić objawy chorobowe, przypominające grypę z wysoką gorączką. Zapobiegać chorobie można stosując szczepienia uodparniające. Inną równie częstą chorobą odkleszczową jest borelioza. Boreliozę można leczyć antybiotykoterapią. Nie ma jednak dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie.

Jak atakuje kleszcz?

Kleszcze głównie spotykane są w lasach i dzikich łąkach. Spotkać je można również w parkach miejskich czy na terenach zielonych przed blokiem. Przyjmuje się, że kleszcze najczęściej bytują na obszarach przejściowych między różnymi typami roślinności, na skraju łąki czy lasu, również na niskich drzewach, krzewach i w wysokiej trawie. Potencjalną ofiarę kleszcz wyczuwa z odległości 20 metrów. Reaguje na zapach potu, wydychany dwutlenek węgla i temperaturę ciała. Najczęściej wkłuwa się w miejscach, gdzie naskóek jest lekko wilgotny i cienki np. pod kolanem, w pachwinie, za uchem czy na granicy włosów. Mimo, że wbija się głęboko w skórę, jest to niewyczuwalne.

Jak zabezpieczyć dziecko przed kleszczami?

Niezależnie czy dziecko było szczepione, czy nie, należy zadbać o to, aby nie było łatwym łupem dla kleszczy. Kleszcze przez swoje niewielkie rozmiary są trudne do zauważenia, dlatego istotne jest zastosowanie skutecznej ochrony przed nimi. Jeżeli zabierasz na spacer wózek, to skorzystaj z moskitiery.
Preparaty odstraszające kleszcze - w drogerii lub aptece możesz kupić specjalne preparaty odstraszające kleszcze na bazie naturalnych składników, możesz również skropić ubranie dziecka olejkami eukaliptusowym, różanym, lawendowym lub cytrusowym, które skutecznie odstraszają kleszcze.
Odpowiednie ubranie - właściwe ubranie może również zabezpieczyć dziecko przed kleszczami, warto ubrać dziecku czapkę, bluzkę z długimi rękawami, pełne obuwie, długie spodnie oraz skarpety. Wybierając kolor ubrać wybieraj te jasne, pastelowe, gdyż jaskrawe kolory przyciągają kleszcze. Warto zabrać również o to, aby ubranie nie miało zapachu, ponieważ silne zapachy również mogą przyciągać kleszcze.
Odpowiednia godzina na spacer - kleszcze największą aktywność mają rano oraz późnym popołudniem, jeśli chcesz zmininalizować ryzyko złapania kleszcza, wybieraj na spacer godziny okołopołudniowe.
Wybór miejsca - staraj się unikać skraju lasu czy łąk, spaceruj środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych krzaków i traw, jeśli chcesz spędzić czas na polanie, to wybieraj miejsca na jej środku, a nie obrzeżach w momencie gdy trawa dobrze obeschnie od rosy.

Co robić gdy kleszcz ugryzie dziecko?

Kleszcz u dziecka powinien zostać jak najszybciej wyjęty, ponieważ może być nosicielem poważnych chorób. Najważniejsze jest jednak to, aby nie wpadać w panikę. Jeżeli kleszcz wbił się głęboko, najlepiej udać się do lekarza, który może usunąc go w bezpieczny sposób. Natomiast jeśli jest płytko, to można go wyciągnąć według poniższego schematu:
  • złap kleszcza pęsetą tak, aby nie ścisnąc zbyt mocno za odwłok,
  • pociągnij kleszcza lekko w górę, unikaj wykręcania,
  • zdezynfekuj miejsce po ugryzieniu,
  • obejrzyj dokładnie miejsce po ugryzieniu,
  • upewnij się, że kleszcz został wyjęty w całości.
Po ugryzieniu kleszcza obserwuj dokładnie zachowanie i ciało dziecka. W razie pojawienia się bólu głowy, osłabienia, symptomów neurologicznych, obrzęku i rumienia, należy udać się do lekarza i skonsultować z nim objawy.
Źródło:
Pancewicz S., Garlicki A i inni, Diagnotyka i leczenie chorób przenoszonych przez kleszcze

Ostatnie publikacje

laskovski.pl