Dziecko

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej u dziecka?

Publikacja: 18 kwiecień 2020 Ostatnia aktualizacja: 21 kwiecień 2020
Badanie ultrasonograficzne jest badaniem, podczas którego wykorzystywane są dźwięki o wysokiej częstotliwości tzn. ultradźwięki. Wysyłane one są do badanej części ciała, odbijają się od narządów. Dalej aparat ultrasonograficzny analizuje je. Badanie USG daje możliwość powstawienia diagnozy już podczas trwania badania. Jest to bardzo cenne badanie pozwalające na zdiagnozowanie nieprawidłowości narządów. Jego zaletą jest to, że jest szczegółowe, dokładne, bezpieczne i bezbolesne. USG jamy brzusznej u dzieci wykonujemy, aby ocenić narządy jamy brzusznej, wykryć zmiany ogniskowe, wady wrodzone czy stany zapalne. Podczas badania przez lekarza oceniana są takie narządy jak żołądek, wątroba, pęcherzyk żółciowy wraz z drogami żółciowymi, trzustka, śledziona, pęcherz moczowy oraz nerki.

Wskazania do USG jamy brzusznej u dziecka

Dziecko może uskarżać się na ból brzucha z wielu powodów. U małych dzieci i niemowląt ból brzucha zazwyczaj oznacza nietolerancję pokarmową lub zatrucie pokarmowe. Często towarzyszy również podczas kolki jelitowej. Czasem obserwujemy ból brzucha na tle nerwowym, gdy pojawia się stres lub silne emocje. Wiąże się z tym również problem z oddawanie stolca. W takich sytuacjach zazwyczaj wystarczy podanie ziołowej herbatki, ciepły okład na brzuszek lub delikatny masaż. Jednak takie naturalne metody mogą być niewystarczające, gdy oprócz bólu obserwujemy również inne niepokojące objawy. Należy przemyśleć wykonanie USG jamy brzusznej gdy zauważymy takie objawy jak:
 • biegunka,
 • wymioty,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego lub dróg rodnych,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • krew lub śluz w stolcu,
 • gorącka o nieznanym pochodzeniu,
 • żółtaczka,
 • nagła utrata masy ciała,
 • bolesności przy oddawaniu stolca,
 • bolesności przy próie dotknięcia brzucha.
Gdy występują te objawy często są sygnałem, że w jamie brzusznej dziecka dzieje się coś niepokojącego. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możemy z bliska poznać przyczynę dolegliwości. Decyzję o takim badaniu może podjąć rodzić. Często również zdarza się, że na badanie kieruje lekarz np. gdy stwierdzi nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych dziecka. Innym wskazaniem do wykonania takiego badania jest stwierdzenie niektórych wad rozwojowych. Warto takie badanie przeprowadzić również u wcześniaków.

Jak przygotować dziecko do USG jamy brzusznej?

W USG jamy brzusznej bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Im lepiej przygotujemy się do badania tym większą wartość diagnostyczną możemy podczas niego uzyskać. W zależności od praktyki lekarskiej, każdy gabinet ultrasonograficzny może mieć swoje ustalenia odnośnie przygotowania do badania. Zanim wykonasz badanie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub zapytaj w trakcie rejestracji. Ogólnie przyjęte zasady przygotowania dzieci do badania w zależności od wieku wyglądają następująco:
 • noworodki i niemowlęta - karmimy najpóźniej na ok. 1 godzinę przed badaniem, dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze, a podczas badania musi wytrzymać przez chwilę w jednej pozycji, warto kolejne karmienie zaplanować zaraz po badaniu,
 • małe dzieci do 5. roku życia - u nich badanie wykonujemy co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku,
 • starsze dzieci do 10. roku życia - przychodzą na badanie na czczo, najlepiej ok. 4 godziny po ostatnim posiłku,
 • dzieci powyżej 10. roku życia - przychodzą na badanie z pustym żołądkiem i pełnym pęcherzem, min. 4 godziny po ostatnim posiłku,
 • młodzież powyżej 15. roku życia - z pustym żołądkiem oraz pełnym pęcherzem, min. 6 godzin po ostatni posiłku.
USG jamy brzusznej u dziecka można powtarzać w zależności o sytuacji zdrowotnej. Metoda wykorzystywana podczas badania jest nieinwazyjna, a samo badanie jest bezbolesne i bezpieczne. Warto skorzystać z możliwości jakie daje to badanie, szczególnie gdy ból pojawia się u dziecka nagle. Podczas jednego badania możemy dowiedzieć się sporo informacji o wielu układach dziecka np. pokarmowym, moczowym, wydalniczym czy rozrodczym. Taki szeroki zakres diagnostyczny może pomóc w postawieniu diagnozy. Warto wspomnieć również o tym, że wynik badania otrzymuje się od razy po jego zakończeniu.
Źródło:
Jurkiewicz E., Diagnostyka obrazowa w pediatrii

Ostatnie publikacje