Dziecko

Kiedy z dzieckiem do dentysty?

Publikacja: 07 lipiec 2020 Ostatnia aktualizacja: 09 lipiec 2020

Kiedy z dzieckiem do dentysty?

Wizyta u dentysty może być prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, zwłaszcza jeśli oni sami czują lęk przed dentystą. Wszystkie pierwsze doświadczenia decydują o stosunku dziecka do danej rzeczy w całym dorosłym życiu. Zwłaszcza silnie jest to zauważalne w przypadku dentysty ponieważ ból jest czynnikiem silnie warunkującym, który sprawia że uczymy się unikać jego źródła. Dlatego właśnie bardzo ważne jest żeby zadbać o komfortowe pierwsze doświadczenia dziecka z dentystą.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta adaptacyjna u stomatologa powinna odbyć się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Jest to czas, kiedy zaczynają wyrzynać się dopiero pierwsze ząbki. Zęby wymagają jednak pielęgnacji już od samego początku, a odpowiednia ich kontrola przyczyni się do zdrowego rozwoju uzębienia, zapobiegnie wadom zgryzu, wspomoże prawidłową wymowę oraz wpłynie na późniejszą kondycję stałych zębów. Mleczne zęby wymagają szczególnej higieny i mają większą tendencję do powstawania próchnicy dlatego ważne jest zadbanie o ich stan już od pierwszych chwil.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Najważniejszym celem pierwszej wizyty jest oswojenie dziecka z dentystą oraz gabinetem dentystycznym. Warto wybrać dobrego specjalistę, który oprócz wiedzy będzie również miał dobry kontakt z dziećmi. Gabinety, w których leczy się dzieci wyposażone są w kącik do zabaw, dzięki czemu dziecko będzie mogło pozostać zrelaksowane. Już w poczekalni wiszą na ścianach kolorowe obrazki z bajkowymi postaciami. Jest kącik do zabawy z kredkami, klockami, układankami. Dziecko zajęte zabawą zapomina, gdzie jest, i nie myśli w napięciu o tym, co będzie. Również w gabinecie dominują barwy pastelowe, przyjazne dla oka dziecka. Kolorowe ściany i fotel, zabawki, obrazki sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie. Lekarz zawiera pierwszy kontakt z dzieckiem, pomaga oswoić się mu z gabinetem, np. poprzez pokazywanie mu narzędzi dentystycznych. Doświadczony stomatolog potrafi odwrócić uwagę dziecka. Błyskawicznie i bezboleśnie sprawdzi zęby oraz przeprowadzi niezbędne zabiegi. Dziecko do 3. roku życia zwykle siedzi na kolanach mamy czy opiekuna i oboje są zwróceni w kierunku lekarza. Ale w niektórych gabinetach stosuje się inną pozycję. Miejsce lekarza jest za głową dziecka, który siada na kolanach przodem do mamy, a plecami spoczywa na kolanach lekarza. Dzięki temu dziecko ma kontakt wzrokowy z mamą, za to nie widzi dentysty. Czasem młodsze dzieci chętnie siadają na fotel same, natomiast starsze mocno związane z mamą nie chcą się z nią rozstać. Jeśli dziecko woli, żebyś została w gabinecie, zawsze możesz mu towarzyszyć. Staraj się wówczas zapanować nad emocjami, żebyś swoją nadopiekuńczością nie utrudniała lekarzowi kontaktu z dzieckiem.

Stomatolog na pierwszych, wczesnych wizytach kontrolnych sprawdza, czy rozwój uzębienia mlecznego u dziecka przebiega prawidłowo, ocenia m.in. stan szkliwa, a przede wszystkim wyjaśnia rodzicom wszelkie kwestie dotyczące kolejności wyrzynania zębów, profilaktyki próchnicy i wad zgryzu, higieny a także diety sprzyjającej zębom malucha. Taka wizyta ma głównie na celu rozmowę rodzica z dentystą. To jest moment na to, aby uzyskać fachową wiedzę od specjalisty. Każdy etap rozwoju wymaga stosowania innego rodzaju szczoteczek czy past dlatego warto to konsultować. Na kontrolę dobrze jest chodzić co 3-6 miesięcy, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego.
 

Czego unikać?

  • Zadbaj o komfortowe pierwsze wizyty u specjalisty. Jeżeli pierwszy kontakt z dentystą nastąpi dopiero przy okazji pojawienia się bólu zęba lub wystąpienia przebarwień możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenia leczenia, a dziecko skojarzy wtedy dentystę z bólem.
  • Nie przenoś swoich lęków związanych z dentystą na dziecko. Staraj się unikać mówienia dziecku o tym, że się boisz albo jak bardzo bolesna była ostatnia wizyta.
  • Nie strasz dziecka dentystą. Niewskazane jest mówienie rzeczy typu: „jak nie umyjesz zębów, to zepsują ci się zęby i pójdziemy do dentysty”, „od słodyczy zrobi ci się próchnica i dentysta będzie ci wiercił w zębie”.
  • Nie oszukuj dziecka. Jeżeli wymagane jest borowanie, nie można mówić, że lekarz tylko obejrzy zęby. Łatwo straci ono w ten sposób zaufanie do dentysty, a może nawet do ciebie.
  • Nie zadawaj pytań o to, czy dziecko się bało albo odczuwało ból. Sprawi to, że dziecko zacznie spodziewać się tych odczuć na wizytach u dentysty. Kiedy jednak dziecko samo sygnalizuje takie uczucia, nie ignoruj ich tylko spokojnie porozmawiaj o nich z dzieckiem zachowując przy tym zrozumienie i opanowanie
Warto więc uczyć dziecko pozytywnego stosunku do kwestii higieny jamy ustnej. Już od wczesnych miesięcy przyzwyczajać dziecko, że wizyta u dentysty jest czymś normalnym, a czasem nawet przyjemnym oraz wyrabiać w nim nawyk mycia zębów.

Ostatnie publikacje

laskovski.pl