Uroda

Najczęstsza przyczyna łysienia, czyli androgenowe łysienie u mężczyzn

Publikacja: 29 czerwiec 2019 Ostatnia aktualizacja: 29 lipiec 2019
Androgenowe łysienie u mężczyzn to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Jest to bardzo istotny problem u mężczyzn, gdyż choroba ta może odbijać się na życiu zawodowym i towarzyskim. Sprawia to też, że pacjenci chwytają się wszelakich sposobów, aby poradzić sobie z tą dolegliwością. Skala problemu jest dosyć istotna, ponieważ szacuje się, że około 95% przypadków łysienia stanowi właśnie łysienie androgenowe. Pojawia się ona u ponad połowy mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia, a u 25% ten patologiczny proces zaczyna się już między 20. a 25. rokiem życia i powoli postępuje przez następnych kilka dekad życia. Za główną przyczynę uznaje się działanie aktywnej formy hormonu męskiego dihydritestosteronu, który jest toksyczny dla mieszków włosowych. Łysienie zazwyczaj jest zlokalizowane na przodzie i czubku głowy i powoduje pojawienie się tzn. zakoli. Owłosienie z tyłu głowy oraz po bokach pozostaje bez zmian. Linia włosów zaczyna się zmieniać, przyjmuje postać litery M, by w końcowej fazie choroby przybrać kształt podkowy. Tylko w nielicznych przypadkach łysienie androgenowe powoduje całkowitą utratę owłosienia skóry głowy. Wysoka częstość występowania oraz charakterystyczny objawy wypadania włosów powodują, że rozpoznanie łysienia androgenowego jest bardzo łatwe.

Przyczyny łysienia androgenowego

Jako kluczową przyczynę pojawienia się łysienia androgenowego wyróżnia się czynniki genetyczne. Często obserwuje się w związku z tym łysienie z pokolenia na pokolenie. Według badań u mężczyzn, u których pojawia się wypadanie włosów mają nierzadko podwyższony poziom dihydrotestosteronu. Jest to aktywna forma męskiego płciowego hormonu zwanego testosteronem. Przyczyny tego stanu rzeczy dopatruje się w nadmiernej aktywności enzymu produkującego dihydrotestosteron. Chociaż ten związek stymuluje porost włosów, szczególnie w okresie dojrzewania w określonych częściach ciała, to jednak jego właściwości objawiają się hamowaniem wzrostu włosa w rejonach, które odpowiadają obrazowi klinicznemu łysienia androgenowego. Nauki medyczne nazywają to zjawisku mianem paradoksu androgenowego.
Łysienie może być również spowodowane innymi zaburzeniami struktury włosów i zawsze należy łysienie androgenowe różnicować z:
 • niedoborami witamin i minerałów,
 • nadmiernym stresem,
 • zaburzeniami równowagi hormonalnej,
 • chorobami autoimmunologicznymi,
 • stosowaniem niektórych leków,
 • grzybicą skóry głowy.

Leczenie łysienia androgenowego

U osób, które są obciążone genetycznie, pojawienie się androgenowego łysienia jest nieuchronne. Można jednak spróbować ten proces opóźnić przez stosowanie odpowiednich leków oraz utrzymywanie zdrowego trybu życia dla włosów. Leczenie rozpoczyna się od ustalenia przyczyny jego powstawania. Najczęściej zaleca się preparat do stosowania zewnętrznego z minoxidilu. Ten składnik stymuluje porost włosów dzięki wydłużeniu fazy wzrostu mieszków. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy ten składnik zostanie włączony do leczenie w ciągu 5. lat od pierwszego pojawienia się objawów. W przypadkach bardziej zaawansowanych stosuje się mezoterapię igłową. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy związkami bogatymi w składniki aktywne o wysokim stężeniu. Ich zadaniem jest stymulowanie intensywnego wzrostu mieszków. Do tego można zaproponować stosowanie tabletek doustnych o odpowiednim składzie. Gdy te metody zawodzą mężczyzni zazwyczaj godzą się z pogłębiającą się utratą włosów i nie decydują się na bardziej inwazyjne metody. Tylko nieliczni decydują się na przeszczep włosów. Polega on na przeszczepieniu mieszków włosów, które są zdrowe na obszary objęte łysieniem.
Łysienie to głównie kwestia genów, ale można spróbować spowolnić lub opóźnić proces wypadania włosów dzięki:
 • stosowaniu zbilansowanej, prawidłowej diety, bogatej w minerały takie jak cynk, krzem, wapń, zmniejszonej zawartości cholesterolu,
 • stosowaniu produktów do pielęgnacji włosów mających na celu wzmocnienie i odżywienie mieszków włosowych,
 • zwiększeniu aktywności fizycznej,
 • odpowiedniej ilości snu,
 • unikaniu stresu emocjonalnego.
Jeśli zastosujesz się do tych rad, to nie tylko włosy ci za to podziękują, ale również cały twój organizm.
Źródło:
Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej

Ostatnie publikacje