Dieta

Jak dbać o męską płodność?

Publikacja: 25 czerwiec 2019 Ostatnia aktualizacja: 29 lipiec 2019

Co wpływa na męską płodność?

Dieta
Okazuje się, że to co jemy ma duże znaczenie dla płodności. Warto zadbać o dietę bogatą antyoksydanty oraz składniki poprawiające parametry nasienia. Dlatego ważne jest spożywanie produktów, które są cennym źródłem aminokwasów i mikroelementów. Są to między innymi warzywa i owoce, ale także czerwone mięso i mleko, które zawierają L-karnitynę –  stanowiącą źródło energii dla plemników.

Masa ciała
Ważnym czynnikiem, który wpływa na płodność jest masa ciała. Zwłaszcza w przypadku mężczyzn nawaga i otyłość negatywnie wpływają na produktywność. Z tego powodu warto ograniczyć używki i spożywanie słodyczy oraz węglowodanów prostych, m.in. cukrów i słodkich napojów.

Cynk
Cynk jest jednym z ważniejszych mikroelementów. Pełni w organizmie wiele funkcji, a w tym między innymi reguluje poziom testosteronu i przedłuża żywotność plemników. Jego cennym źródłem są głównie ostrygi, jajka i rośliny strączkowe. Warto podkreślić, że zielona herbata zwiększa wchłanianie cynku.

Aktywność fizyczna
Każdy mężczyzna, który chce zadbać o swoje zdrowie reprodukcyjne, musi pamiętać o wysiłku fizycznym. Regularne treningi oprócz tego, że poprawiają  wydolność organizmu, zwiększają  także poziom testosteronu, wskutek czego poprawiają jakość spermy. Poza tym aktywność fizyczna redukuje poziom stresu, który negatywnie wpływa na płodność i odbiera ochotę na miłość.

Przegrzewanie jąder
Zbyt wysoka temperatura w mosznie może znacząco przyczynić się do obniżenia wartości biologicznej nasienia. Dlatego ważne jest aby zadbać o odpowiedni rodzaj bielizny (zbyt ciasna i przylegająca bielizna powoduje przegrzanie się okolic krocza). Warto także pamiętać, że siedzący tryb życia może zwiększać temperaturę moszny. Podobnie jest także w przypadku częstych wizyt w saunie lub długich, gorących kąpieli – one także negatywnie wpływają na proces spermatogenezy.

Warto zapamiętać!

Stres i siedzący tryb życia powodują obniżenie jakości spermy i tym samym negatywnie wpływają na męską płodność. Warto zatem zadbać o regularną aktywność fizyczną - dobrym sposobem mogą okazać się ćwiczenia na świeżym powietrzu - rozładowują stres i dotlenieniają organizm.

Negatywnie na męską płodność wpływają również wszelkiego rodzaju używki, takie jak alkohol, kawa, papierosy. Dobrym zamiennikiem kawy może okazać się zielona herbata, która posiada właściwości pobudzające, a dodatkowo korzystnie wpływa na jakość spermy.
W kontekście męskiej płodności istsotne znaczenie ma ilość snu, jak i odpowiednie pory zasypiania, zgodne z rytmem dobowym. Niedobór snu w znacznym stopniu wpływa na poziom testosteronu. Dlatego warto zadbać o regularne pory zasypiania i wstawania - zmniejszy to ryzyko problemów z zasypianiem i korzystnie wpłynie na jakość snu.

Odpowiednia suplementacja poztywnie wpływa na nasz organizm. Przyszli ojcowie szczególnie powinni zadbać o odpowiedni poziom witaminy D i kwasów omega -3, których źródłem są między innymi orzechy włoskie, siemię lniane, sardynki, kawior i ryby morskie takie jak śledź, łosoś, makrela.
Źródło:

Ignaszak-Kaus N, Jędrzejczak P, Wpływ sportu na męski układ rozrodczy. Postępy andrologii online, 2015.

Ostatnie publikacje