Leczenie w ramach NFZ

Zmniejszenie biustu w ramach NFZ - komu przysługuje?

Publikacja: 31 maj 2019 Ostatnia aktualizacja: 13 sierpień 2019

Zbyt duży biust, a zdrowie.

Za duże piersi głównie powodują problemy  z doborem odpowiedniej bielizny, szczególnie jeśli różnią się od siebie wielkością i kształtem. Niekiedy wrzynają się ramiączka powodując bolesne rany. Obfity biust często w znaczny sposób obciąża kręgosłup co powoduje jego ból, a w szczególnych przypadkach może prowadzić do zwyrodnień.  Obciążający biust może powodować również ból pleców, szyi, barków, ramion a nawet rąk. Niektóre kobiety skarżą się na różne zmiany skórne lub bolesne odparzenia, które mogą pojawiać się pod piersiami. Mogą pojawić się również problemy ze spaniem w niektórych pozycjach, sportem, bieganiem.

Kiedy NFZ przyznaje refundacje na operacje?

Na operacje zmniejszenia biustu skierowanie może wystawić lekarz: psychiatra, ortopeda, neurolog oraz dermatolog. Refundacje przyznaje się kobietom, które mają predyspozycje:
  • Ortopedyczne – jeśli biust jest za duży i powoduje problemy m.in. z kręgosłupem,
  • Onkologiczne – głównie nowotwory i zmiany onkologiczne w piersiach, gruczolakowłókniak, dysplazje sutka oraz przerost,
  • Neurologiczne – jeśli doszło do zwyrodnień, rwa kulszowa, lub innego rodzaju choroby ortopedyczno-neurologiczne,
  • Psychiatryczne – dla kobiet, które leczą się na nerwice, lub inne schorzenia powodujące zaburzenia własnej wartości i postrzegania siebie,

Mammoplastyka – jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi?

W przypadku kiedy pacjentka choruje na nowotwór, najczęściej następuje całkowita amputacja chorej piersi. Wykluczając choroby onkologiczne, jeśli zmniejszenie piersi jest wskazane z powodu zbyt dużego biustu to w niektórych przypadkach w ramach NFZ można wykonać to sposobem liposukcji, czyli po prostu odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej z danego miejsca. Mammoplastyke,(operacje) wykonuje się wtedy, gdy dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej i gruczołowej i piersi są zbyt obciążające. Operacja przeprowadzana jest tylko i wyłącznie w znieczuleniu ogólnym. Trwa ok 4 godzin. Chirurg po usunięciu odpowiedniej ilości tkanek, unosi brodawki oraz modeluje piersi. Pacjentka po zabiegu pozostaję w klinice ok. doby. Efekty operacji widoczne są po ok.6 tygodniach, a na całkowity efekt czeka się do pół roku. Po zabiegu nie wolno uprawiać sportów ani podnosić ciężarów. Rekonwalensencja trwa ok 2 tygodnie w tym czasie należy nie obciążać ogranizmu.

 
Warto wiedzieć, że z zabiegu zmniejszenia piersi może skorzystać każda kobieta, której duży biust przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu lub ze względu na zdrowie. Operacji pomniejszenia piersi nie wykonuje się u młodych kobiet, u których piesi oraz tkanki cały czas rosną. Najczęściej zabieg wykonuje się po ukończeniu 20 roku życia przez pacjentke.
Źródło:
Informacja NFZ.

Ostatnie publikacje