Uroda

Kurzajki - jak powstają i jak z nimi walczyć?

Publikacja: 29 maj 2019 Ostatnia aktualizacja: 25 listopad 2019

Czym są kurzajki?

Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej, która pojawia się na skórze w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej powstaje na dłoniach i stopach.

Skąd biorą się kurzajki?

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa lub przez pośredni dotyk (na przykład poprzez korzystanie ze wspólnego ręcznika z osobą chorą lub poprzez dotyk przedmiotów skażonych).
Szczególnie narażeni jesteśmy w takich miejscach jak baseny, sauny czy też salony kosmetyczne (gdzie do zakażenia może dojść przy nieodpowiedniej dezynfekcji narzędzi.)

Rodzaje kurzajek

  • brodawki zwykłe – najczęściej pojawiają sie na skórze rąk, w okolicy paznokci,
  • brodawki podeszwowe – jak nazwa wskazuje, występują na podeszwach stóp, zwykle pod wpływem uciskania ulegają spłaszczeniu,
  • brodawki mozaikowe – zmiany z tendencją do zlewania się.

Jakie są metody leczenia?

Kurzajek możemy pozbyć się za pomocą krioterapii. Jest to metoda zamrażania, którą stosują dermatolodzy. Oprócz tego, w aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które po dłuższym i regularnym stosowaniu mogą przynieść pozytywne rezultay. Większość substancji stosowanych w celu leczenia brodawek zawiera kwas salicynowy i mlekowy - działają one wysuszająco na kurzajkę. Po jakimś czasie wyschnięta zmiana odpada.
Jeśli jednak domowe leczenie nie przynosi efektów, warto udać się na konsultację do lekarza, który może usunąć zmianę chirurgicznie, poprzez krioterapię lub laserowe wypalenie.

Jak uchronić się przed kurzajkami?

Zawsze trzeba pamiętać o dokładnym i częstym myciu rąk. Podczas przebywania w publicznych miejscach (np. basenach, silowniach) należy zadbać o podstawowe zasady higieny, tj. używanie własnego ręcznika, noszenie klapek na basenie, własnej maty na siłowni...Starajmy się również unikać skaleczeń i zadrapań, przez które może przedostać się wirus..
Źródło:
Rassner G, Choroby wywołane przez wirusy brodawczaka (brodawki) w: Dermatologia. Podręcznik i atlas, ss. 46 – 48, Urban & Partner, Wrocław, 1994.

Ostatnie publikacje