Ważny temat

Odzyskaj spokój i harmonię, czyli jak zwalczyć stres za pomocą jogi

Publikacja: 18 maj 2019 Ostatnia aktualizacja: 28 czerwiec 2019

Odzyskaj spokój i harmonię, czyli jak zwalczyć stres za pomocą jogi

Uprawianie jogi poprawia kondycję fizyczną oraz stan rozciągnięcia ale wpływa też korzystnie naszą psychikę. Psychika jest połączona z ciałem więc uprawianie sportu pomaga zachować dobrą kondycję psychiczną. Joga jednak oddziałuje mocniej na redukcję stresu ponieważ jest spokojniejsza. Może być też częściej wybieraną formą aktywności dzięki mniejszemu zagrożeniu kontuzją czy ograniczonej ilości potu oraz zmęczenia.

Wpływ długotrwałego stresu na organizm
Stres zaburza pracę układu krążenia i serca. Podwyższone ciśnienie niszczy tętnice, co finalnie może prowadzić do zamknięcia ich światła i w dalszej kolejności do zawału serca lub udaru mózgu. Stres również wpływa na nasze mięśnie, kortyzol – zwany hormonem stresowym – zużywa białko mięśniowe, przez co dochodzi do napięcia mięśni. Osłabieniu ulega również system limfatyczny – w sytuacji wzmożonej produkcji kortyzolu we krwi, ograniczona zostaje produkcja cytokiny, co finalnie skutkuje ogólnym osłabieniem organizmu. Kolejnym niekorzystnym efektem stresu są także bóle karku i pleców. Najdotkliwszym efektem stresu w kontekście oddechu jest jego spłycenie i przyspieszenie, co w dłuższej perspektywie może skutkować niedotlenieniem, zwłaszcza podczas snu, a co za tym idzie zmęczeniem, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Jak wynika z badań naukowców z University of California już nawet krótkotrwały stres zaburza pracę mózgu, negatywnie wpływając na funkcję uczenia się nowych rzeczy i zapamiętywania. Długotrwałe napięcie skutkuje również problemami z wysłowieniem, logicznym myśleniem, koncentracją i opanowaniem emocji.

Psychologicznie stres jest definiowany jednak trochę inaczej, bardziej jako naturalna reakcja na sytuację nową lub zagrażającą. Jest nam potrzebny do wzmożonej uwagi i czujności aby w razie potrzeby być gotowym do ataku lub ucieczki. A w sytuacjach nowych służy do jak najlepszego odbioru informacji- dźwięków, obrazów itd. Jednak obecnie otacza nas tak dużo bodźców, że stres przeważnie jest na zbyt wysokim poziomie. Przez to możemy odczuwać negatywne skutki stresu oraz wieczne zmęczenie. Człowiek nie ma czasu lub siły aby przeanalizować codzienne sprawy, swoje odczucia, emocje, różne problemy. A to prowadzi do braku świadomości i do namnażania się problemów. Samo rzucenie się w wir pracy, czy sportu, a nawet jogi nie poprawi nam stanu psychicznego, a może nawet go pogorszyć. Jest to wtedy tylko zagłuszanie rzeczy, które wymagają przemyślenia. Warto więc podejść do jogi jako czasu dla siebie i swoich myśli, kontrola oddechu i pozycje jogi mogą w tym pomóc ale ważne jest właśnie wyciszenie się i skupienie się w 100% na nas chociaż przez parę godzin w tygodniu. Wtedy faktycznie będziemy szczęśliwszymi, bardziej świadomymi ludźmi co zapobiega różnym zaburzeniom psychicznym i utrzymuje nas w dobrym stanie psychicznym na co dzień.

Joga to system samodoskonalenia i samodyscypliny, który ma przygotować nas do poznania swojej prawdziwej natury i życia zgodnie z nią. Praktykując jogę uczymy się zatem w jaki sposób powściągać takie zjawiska jak: myśli, emocje i wrażenia. Tradycja jogi mówi, że należy kontrolować wszystkie zjawiska świadomości – te negatywne, ale także te pozytywne. Powstrzymywać w tym wypadku nie oznacza tłumić, ale kontrolować, aby nie zawładnęły one naszym umysłem. 

Joga daje wskazówki jak zapanować nad chaosem, który mamy w głowie. Chaosem myśli, przekonań i pragnień. Pomaga przezwyciężać wewnętrzne blokady, zrozumieć zgubny wpływ ego na życie każdego człowieka. Uczy jak radzić sobie z brakiem akceptacji do nieuniknionych zmian. Wszystkie te zmiany, blokady, oczekiwania powodują, że pojawia się stres. Tak więc im człowiek staje się bardziej świadomy, tym mniej narażony jest na stres. 

Prawidłowo ćwiczona joga to proces, który przedstawia się następująco: 

  •  Yamy (zalecenia moralne) i Niyamy (zalecenia duchowe)
  •  Asany, Mudry i Bandhy (pozycje ciała, gesty i praktyki gruczołowe)
  • Pranayama (praktyki z oddechem i energią)
  •  Pratyahara (psychologia, ćwiczenia umysłu, medytacja)

Ostatnie publikacje