Uroda

Kolagen w walce z celulitem

Publikacja: 10 październik 2019 Ostatnia aktualizacja: 25 listopad 2019
Cellulit jest znany wszystkim jako skórka pomarańczowa. Jest to zniekształcona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się pod skórą jako nieestetyczne zgrubienie. Przyczyną jego powstawania jest przede wszystkim zaburzenie mikrokrążenia. Tkanka zaczyna się rozrastać oraz wywiera nacisk na okoliczną tkankę łączną, powodując zbijane się tłuszczu w grudki. Jego powstawanie powodują też estrogeny, które są hormonami płciowymi żeńskimi. Najczęściej cellulit towrzy się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Dotyczyć może on kobiet w różnym wieku, niezależnie od masy ciała.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

U kobiet obserwuje się dużo wyższy poziom estrogenów niż u mężczyzn. Estrogeny wpływają na sprężystość i strukturę tkanki łącznej. U kobiet inaczej są ułożone włókna tkanki łącznej niż u mężczyzn. U mężczyzn włókna ułożone są w siatkę podtrzymującą naczynia krwionośne i komóki tłuszczowe. Natomiast kobiety mają włókna ułożone równoległe, co sprawia że skóra jest bardziej rozciągliwa i elastyczna. Przez to nie stanowi dostatecznego podarcia dla tkanki tłuszczowej, a komóki tłuszczowe zbijają się w grupki i przesuwają pomiędzy włóknami. Zmieniają swój kształt pod wpływem ucisku, twardnieją oraz tracą elastyczność. Na cellulit oprócz hormonów wpływ mają czynniki związane z nieodpowiednią dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Sprzyja mu nadmiar soli, słodzyczy, przetworzona żywność, napoje gazowane i mięso nafaszerowane antybiotykami. Unikanie sportu, siedzący tryb życia, picie alkoholu, palenie papierosów czy spożywanie kawy w nadmiarze, buty na wysokich obcasach i obcisłe ubrania to następne czynniki, które mają negatywny wpływ na skórę.

Rodzaje cellulitu

Nie każdy wie, że istnieją aż trzy kategorie cellulitu. Różnią się one pod względem przyczyny, która głównie doprowadziła do pojawienia się cellulitu. Wyróżnić następujące rodzaje cellulitu:
  • wodny, który powstaje na skutek chorób związanych z krążeniem limfy i krwi,
  • tłuszczowy, do którego powstania przyczynia się nadmiar komórek tłuszczowych, mogą one pojawić się w wyniku niekontrolowanego przyrostu wagi,
  • cyrkulacyjny, jest to połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego, pojawia się gdy następuje jednoczesne gromadzenie wody i przyrostu lipidów.
Rodzaje cellulitu nie różnią się między sobą pod względem budowy, wyglądają podobnie i są to grudki komórek tłuszczowych, które uległy przerośnięciu. Otoczone są one przez mieszankę toksyn i wody. Ich rozmieszczenie jest nierównomierne i ten stan właśnie obserwujemy jako skórkę pomarańczową. Rodzaj cellulitu determinuje to, co doprowadziło do bezpośredniego pojawienia się tej zmiany.

Cellulitu a stopnie zaawansowania

Nie wszyscy wiedzą, że w każdym rodzaju cellulitu można mówić o stopniach zaawansowania zmian. To niezwykle ważne, aby być świadomym ich istnienia, gdyż pozwoli to na szybką, odpowiednią reakcję. W każdym przypadku im szybciej zaczniemy walczyć z cellulitem, tym łatwiej będzie go usunąć.
W pierwszym etapie cellulit widoczny jest tylko, gdy chwycimy fałd skóry w palce i go uciśniemy. Wiele osób nie jest w stanie wykryć cellulitu w tej fazie, a to właśnie wtedy najłatwiej go usunąć. W wielu przypadkach wystarczy stosowanie odpowiednich kremów, regularne peelingowanie skóry, zdrowa dieta i nieco aktywności.
W drugiej fazie cellulit widoczny jest w niektórych sytuacjach, na przykład, gdy siedzimy na twardym krześle. W tym etapie wiele osób jest już w stanie zaobserwować cellulit, ale mimo to go ignorują. Uważając, że skoro nie jest widoczny cały czas, to zapewne sam zniknie po czasie. Tak jednak się nie dzieje. Drugi etap to ostateczny moment na podjęcie walki z cellulitem. Walka nie będzie już prosta i szybka, ale nadal mamy możliwość usunięcia zmian za pomocą domowych metod.
W ostatniej fazie cellulit widoczny jest cały czas. Niestety, dopiero w tym momencie większość osób decyduje się na walkę z cellulitem. W tym momencie jego usunięcie jest bardzo trudne, często niemożliwe wyłącznie domowymi metodami. Jesteśmy w stanie zmniejszyć jego widoczność, ale spektakularne efekty dadzą już tylko specjalistyczne zabiegi.

Kolagen w walce z cellulitem

Z cellulitem można sobie poradzić przy użyciu preparatów z kolagenem. Po 20. roku życia organizm produkuje mniej kolagenu niż dotychczas. Przejawia się to w taki sposób, że tkanka łączna zaczyna tracić na elastyczności i jędrności, a końcowym skutkiem tego procesu jest pojawienie się "pomarańczowej skórki". Utrata kolagenu wpływa negatywnie na wydalanie toksyn z komórek. Odkładają się one coraz bardziej w komórkach tłuszczowych, a co za tym idzie powstaje cellulit.
Systematyczne stosowanie prepaatów wzbogaconych o kolagen może w sposób znaczący poprawić wygląd naszej skóry. Taki preparat uzupełnia niedobory kolagenu i wpływ pozytywnie na wygląd naszej skóry. Ponadto wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i pobudza do sprawniejszego krążenia krwi. Dzięki temu organizm jest zdecydowanie lepiej dotleniony, a kolagenowe włókna nie gromadzą się w tłuszczowej tkance. Stosując kolagen możesz pozbyć się skutków cellulitu, a także zapobiec jego pojawieniu się!
Źródło:
Janda K., Cellulit - Przyczyny, profilaktyka, leczenie

Ostatnie publikacje