Najczęstsza przyczyna łysienia, czyli androgenowe łysienie u mężczyzn.
Rola obciążenia genetycznego w łysieniu androgenowym
Łysienie androgenowe jest najczęściej problemem genetycznym. Jednak należy zaznaczyć, że nie zawsze łysieją tylko ci mężczyźni, którzy mają wysoki poziom testosteronu. Nierzadko jest tak, że poziom hormonów męskich w organizmie mężczyzny jest zupełnie w normie, ale mieszki włosowe i tak reagują na ich oddziaływanie. Jeśli więc mężczyzna zaczyna gubić więcej włosów i zauważa przerzedzanie się ich w szczytowej części głowy, należy zastanowć się czy u kogoś w rodzinie występował lub występuje problem łysienia? Jeśli tak, to bardzo możliwe że problem jest objawem łysienia androgenowego. W celu postawienia właściwej diagnozy należy udać się do dermatologa lub trychologa.
Inne przyczyny łysienia u mężczyzn
- choroby tarczycy
- stres
- niedobory witamin i minerałów
- efekt ubocznych zażywanych leków
Objawy łysienia androgenowego typu męskiego
Łysienie androgenowe męskie ma charakterystyczne objawy. Zwykle diagnozę rozpoczyna się od wywiadu medycznego i badań klinicznych. W pierwszym etapie łysienia włosy stają się cieńsze i wypadają w rejonie skroni i czoła. Później włosy zaczynają zanikać w rejonie środkowej części głowy. Charakterystyczne jest również to, że owłosienie nie znika z potylicy.
Metody miejscowego leczenia łysienia androgenowego
Do stosowania miejscowego zalecany jest lek minoksidil. Można go dostać w dwóch stężeniach – w stężeniu 2%, który jest wydawany bez recepty, a w stężeniu 5% na receptę. Należy go wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Lek działa korzystnie na ukrwienie skóry głowy, zwiększa syntezę DNA, co wpływa rozwój wzrostu włosów. Zwykle poprawę można zauważyć po kilku miesiącach. Efekty utrzymują się przez 12 miesięcy. Po zaprzestaniu kuracji włosy wracają do poprzedniej kondycji.
Doustne leki na łysienie androgenowe
Na łysienie androgenowe możliwe jest także zażywanie doustnych leków na receptę. Zawierają one substancją czynną, która hamuje działanie niekorzystnego enzymu 5-alfa-reduktazy, czyli dutasteryd i finasteryd. Ten pierwszy środek charakteruzyje się najskuteczniejszym działaniem ponieważ wpływa również na inne enzymy, które negatywnie działają na wzrost włosa.
Dodatkowe metody wspomagające leczenie łysienia androgenowego
- mezoterapia igłowa
- mezorepia bezigłowa
- kuracja laserem LED
Lis-Święty A.: Łysienie androgenetyczne. [in]: Choroby włosów i skóry owłosionej. Brzezińska-Wcisło (ed.) Termedia, Poznań, 2015.