Dziecko

Ból dziąseł u dzieci, skąd się bierze?

Publikacja: 26 marzec 2019 Ostatnia aktualizacja: 01 kwiecień 2019

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł u dzieci?

Najczęściej występujące zapalenie dziąseł u dzieci to zapalenie wynikające z obecności płytki nazębnej. Każdy rodzic wie, jak trudno jest nauczyć dziecko dokładnego szczotkowania zębów. Wiele maluchów wykonuje to niedokładnie i pośpiesznie. W efekcie na powierzchni zębów pozostaje nieruszona warstwa płytki nazębnej. Płytka ta zawiera w swoim składzie bakterie, które wywołują stan zapalny dziąseł.
Małe dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami całkiem dosłownie. Równie ważny, a na początku nawet ważniejszy jest dotyk. I co ciekawe, najbardziej wrażliwe na dotyk są wargi i język. To przede wszystkim dlatego maluszek tak chętnie bierze do ust każdy napotkany przedmiot i z taką radością go próbuje nagryźć, czy polizać. Niestety, często jest to okupione stanem zapalnym jamy ustnej.
O ile w pierwszych miesiącach życia łatwo dbać o higienę rzeczy, które mogą trafić do buzi, to w przypadku raczkującego niemowlęcia jest to niemożliwe, bo nie jesteśmy w stanie zdezynfekować kapci, butów, kółek od wózka, psich łap i każdej rzeczy, która znajdzie się w zasięgu rąk ciekawskiego dziecka.

Stany zapalne jamy ustnej to ogólna nazwa zmian, które mogą być wywołane przez:

  • wirusy,
  • bakterie,
  • grzyby,
  • alergeny.

Objawy zapalenia dziąseł u dzieci

Do najczęstszych objawów zapalenia dziąseł związanego z płytką nazębną zaliczamy:

  • Krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów, bądź podczas zgłębnikowania przez lekarza dentystę,
  • Zmiana barwy dziąseł – zaczerwienienie, dziąsła są żywo, ciemnoczerwone zamiast być jasnoróżowy,
  • Zmiana konturu dziąseł – dziąsła stają się obrzęknięte, przez pacjenta lub jego rodziców zauważalny jest efekt „powiększenia” dziąseł,
  • Zmiana konsystencji dziąseł – stają się one bardziej miękkie, mniej sprężyste,
  • Wzrost głębokości szczeliny dziąsłowej z wytworzeniem rzekomych kieszonek dziąsłowych.

Sposoby radzenia sobie z bólem

Jednym ze sposobów przynoszących ulgę w bólu dziąseł jest ich masowanie. Delikatny masaż dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę od bólu. Można wykonać go palcem lub za pomocą specjalnej silikonowej nakładki z wypustkami. Wykonanie masażu łagodzi ból opuchniętych dziąseł i swędzenie. Kolejną metodą jest podawanie dziecku gumowego gryzaczka wypełnionego wodą. Aby zadziałał jeszcze lepiej, warto schłodzić go wcześniej w lodówce. Zimny będzie dodatkowym znieczuleniem.
 Kiedy dziecku zaczyna doskwierać ból dziąseł, można stosować napar rumianku, którym za pomocą sterylnego gazika należy pocierać dziąsła. Zadziała to nie tylko łagodząco, ale też pomoże w zachowaniu higieny jamy ustnej. Produktem niezbędnym w czasie ząbkowania i towarzyszącego mu bólu dziąseł jest żel na ząbkowanie. Szczególnie dokuczliwe i bolesne dla dziecka jest wbrew pozorom wyrzynanie się nie pierwszych, a kolejnych zębów (czwórek i piątek). Warto zminimalizować ból dziąseł, poprzez smarowanie ich sprawdzonym preparatem.
 

Leczenie

Podstawą leczenia zapalenia dziąseł związanego z płytką nazębną jest poprawa higieny jamy ustnej. Konieczne jest dokładne, codzienne usuwanie płytki nazębnej. W niektórych przypadkach, kiedy na zębach obecny jest już kamień nazębny, należy wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym (skaling). Lekarz dentysta lub higienista stomatologiczna powinni przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej. Dodatkowo, należy poinstruować rodziców malucha o tym jak dokładnie oczyszczać zęby, jaką pastę stosować i do jakiego wieku to oni, a nie dziecko samodzielnie powinni oczyszczać zęby. W sytuacji kiedy maluch stosuje szczoteczkę miękką i sobie z nią nie radzi, powinna ona zostać wymieniona na szczoteczkę średnią, dedykowaną konkretnej grupie wiekowej. 

Źródło:

Jama ustna dziecka bez tajemnic - Poradnik stomatologiczny dla pediatrów i lekarzy rodzinnych

Ostatnie publikacje

laskovski.pl