Uroda

Trądzik - jak leczyć?

Publikacja: 23 luty 2019 Ostatnia aktualizacja: 01 kwiecień 2019
Nieskazitelna cera należy do rzadkości. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn występują różne problemy związane z cerą. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest trądzik pospolity, który dotyka coraz większą liczbę ludzi w różnym wieku.
Charakterystyczne dla tej choroby są:
 • łojotok obszarów skóry bogatych w gruczoły łojowe,
 • tworzenie się zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn.
Trądzik to problem, jak się okazuje, nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Każdy, kto ma za sobą zmagania z pryszczami, krostkami i zaskórnikami wie, że choć łatwo wygrać z nimi walkę, trudno wygrać wojnę. Jednak jest to naprawdę możliwe, najnowsze terapie są skuteczne. Warunkiem jest szybkie podjęcie leczenia i konsekwencja. Trądzik to bowiem nie tylko defekt estetyczny, to choroba skóry, należy więc ją leczyć u specjalisty.

Trzy fazy rozwoju trądziku

Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby:
 • zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
 • grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
 • guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą, w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.

Metody leczenia trądziku

Rezultaty leczenia trądziku mogą być widoczne dopiero po wielu miesiącach, ale warto poczekać, bo odzyskasz piękną cerę i dzięki temu również dobre samopoczucie. Dermatolog może zaproponować leczenie miejscowe lub ogólne – wszystko zależy od typu zmian i skuteczności podjętej terapii.
Leczenie miejscowe stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty mają postać maści, kremów, żeli, płynów i używa się ich bezpośrednio na zmiany skórne. Leki miejscowe mogą zawierać:
 • retinoidy (pochodne witaminy A), hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka,
 • kwas azelainowy ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, złuszczające, przeciwłojotokowe. Stosowany także w leczeniu śladów potrądzikowych,
 • antybiotyki np. erytromycynę lub klindamycynę stosuje się w przypadku zmian zapalnych,
 • nadtlenek benzoilu działa złuszczającp, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.
Leczenie ogólne sprawdza się w przypadkach nasilonego trądziku. Doustnie stosuje się wtedy:
 • antybiotyki, które należy zażywać przez kilka miesięcy, redukują liczbę bakterii i zmniejszają stan zapalny,
 • tabletki antykoncepcyjne działające antyandrogennie, stosuje się w przypadku zaburzeń hormonalnych, konieczna jest więc konsultacja u ginekologa, sprawdzają się u kobiet, u których zmiany trądzikowe nasilają się przed miesiączką,
 • izotretinoinę, która hamuje wydzielanie łoju, zwalcza bakterie, zapobiegając stanom zapalnym.
Oprócz leczenia dermatolog może zaproponować zabiegi, dzięki którym zmiany trądzikowe ustępują szybciej i poprawia się wygląd skóry. Mogą to być peelingi medyczne np. przy użyciu kwasu migdałowego, glikolowego lub pirogronowego oraz mikrodermabrazja. Efektem zabiegów jest oczyszczona i wygładzona skóra, zmniejszenie ilości grudek i zwężone pory. Blizny potrądzikowe można natomiast usunąć za pomocą zabiegów laserowych.
Źródło:
Wolska H., Dermatologia w praktyce

Ostatnie publikacje

laskovski.pl