Ciąża

Odciąganie i przechowywanie pokarmu

Publikacja: 13 wrzesień 2018 Ostatnia aktualizacja: 18 wrzesień 2018

Sytuacje wymagające odciągania pokarmu:

 • nawał pokarmu (do odciągnięcia niewielkiej ilości mleka przed karmieniem),
 • niedobór pokarmu (by pobudzić laktację),
 • wklęsłe lub płaskie brodawki (dla poprawy ich kształtu przed przystawieniem dziecka),
 • dziecko słabo ssie lub odmawia ssania,
 • piersi są ciężkie, napięte, a nie chcesz budzić dziecka,
 • dziecko przebywa z dala od mamy,
 • nastąpiła długa przerwa między karmieniami i brodawka jest trudna do uchwycenia.

Przygotowanie do odciągania pokarmu:

Zawsze przed odciąganiem należy pamiętać aby dokładnie umyć ręce, piersi oraz brodawki. Powinno się także myć sprzęt stosowany do odciągania. Przystawiając odciągacz do piersi, warto zwrócić  uwagę, aby nie dotykać ręką jego wewnętrznych powierzchni przylegających do piersi. Pokarm można odciągać zarówno ręcznie jak i za pomocą odciągacza mechanicznego. Ręczne odciąganie jednak wymaga nieco więcej czasu i cierpliwości niż użycie laktatora.  Po przyłożeniu odciągacza do piersi brodawka powinna znajdować się swobodnie w samym środku końcówki. Podczas odciągania cała pierś powinna ruszać się rytmicznie zgodnie z pracą laktatora. Odciąganie nie powinno być bolesne. Odciągacz ręczny napędzany jest ręką kobiety, natomiast elektryczny zasilany jest baterią i prądem sieciowym.

Przechowywanie pokarmu:

Naturalny pokarm kobiecy jest dobrze przystosowany do przechowywania.  Ważne jest, aby zachować odpowiedni czas i temperaturę . Czas przechowywania różni się trochę w zależności czy jest to robione dla dziecka donoszonego czy dla wcześniaka.  Do przechowania odciągniętego mleka można używać szklanych pojemników (wcześniej umytych i wyparzonych) lub wysterylizowanych plastikowych pojemniczków, koniecznie takich, które dopuszczono do kontaktu z żywnością. Najlepiej przechowywać pokarm nie dłużej niż dwa tygodnie, gdyż skład pokarmu kobiecego zmienia się w zależności od potrzeb rozwojowych dziecka i zależy też od wieku malucha.
Świeży pokarm nie wymaga żadnej obróbki termicznej. Pokarm przechowywany w lodówce może się lekko rozwarstwić, wystarczy go wtedy zamieszać. Mleko zimne trzeba podgrzać w kąpieli wodnej lub w podgrzewaczu do temperatury 30–36°C. Pokarmu kobiecego nie można gotować bezpośrednio w garnku ani w kuchence mikrofalowej. Podgrzane mleko trzeba zużyć w ciągu 4 godzin.

Przechowywanie mleka matki - jak długo?

 • do 8 godzin w temperaturze pokojowej (do + 25˚C).
 • do 2–5 dni w lodówce w temperaturze do + 4˚C. ...
 • do 2 tygodni w zamrażalniku lodówki w temperaturze –10˚C.
 • do 6 miesięcy w zamrażarce w temperaturze od – 18˚C do – 20˚C.
Obecnie istnieje wiele udogodnień, dzięki którym można karmić dzieci pokarmem kobiecym, jeśli nie mogą one być karmione piersią. Zachowując odpowiednie warunki temperaturowe, czasowe i higieniczne, dzieci mogą być bezpiecznie karmione mlekiem o unikalnych właściwościach, zaspokajającym wszystkie potrzeby małego człowieka.
Źródło:
Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Ostatnie publikacje

laskovski.pl