Medycyna ogólna

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami...

Publikacja: 28 lipiec 2009
Hirudoterapia - pod tym terminem kryje się sposób leczenia wykorzystujący naturalne właściwości pijawek. W Polsce jest to pijawka lekarska - Hirudo Medicinalis. W dobie bardzo szerokiej farmakoterapii leczenie naturalnymi sposobami może wydawać się przeżytkiem. Pozornie!
Aby organizm prawidłowo funkcjonował powinien znajdować się w stanie równowagi - homeostazy.W skrócie oznacza to, że wszystkie organiczne części człowieka a także może najważniejsza - psychika powinny funkcjonować prawidłowo i spełniać swoje życiowe funkcje.

Jeżeli jedna z części składowych zaczyna szwankować pozostałe też powoli zaczyna trawić proces chorobowy. U podstawy każdej choroby leżą zaburzenia krążenia tętniczego, żylnego lub limfatycznego. Pijawka jest obecnie najsilniejszym znanym lekiem poprawiającym układ krążenia człowieka.

Znamy trzy główne mechanizmy lecznicze pijawek:

1. Moment przekłuwania się przez skórę (ukłucie, ból) - zasada akupunktury. Podrażnienie odpowiednich receptorów nerwowych w skórze człowieka daje odpowiedni sygnał do mózgu "mobilizując" go do działania mającego zapobiec bądź zwalczyć patologię.

2. Lecznicze działanie substancji farmakologicznych (leków) zawartych w gruczołach pijawek. Po przekłuciu skóry zaczyna uwalniać do krwioobiegu swoje unikalne substancje chemiczne o działaniu leczniczym, które syntetyzują w swoim ciele. Takich biologicznie czynnych substancji wyizolowano do tej pory ponad 150 rodzajów. Najlepiej poznaną substancją jest hirudyna. Jest to lek (stosuje się go w formie wyizolowanej) mający bardzo silne (wielokrotnie silniejsze od najczęściej stosowanej heparyny) działanie przeciwkrzepliwe i antykoagulacyjne.Oprócz tej sztandarowej substancji gruczoły ślinowe pijawek zawierają między innymi: prostaglandyny, bdelinę, galantynę, hialuronidazę, lipazy, chloromycetynę i wiele innych.Dość dokładnie poznane jest działanie substancji przeciwbólowych, przeciwzapalnych, znieczulających, regulujących ciśnienie tętnicze krwi a nawet antybiotyków, które składają się na "aptekę" mieszczącą się w ciele pijawki lekarskiej.

3. "Upust" krwi spowodowany działaniem pijawek. Działając jak rodzaj pompy mobilizują do pracy cały układ krążenia człowieka jednocześnie aktywizując siły obronne do walki z procesem chorobowym.

Ciekawe badania naukowe toczą się nad anty-nowotworowym działaniem niektórych "pijawkowych" leków. To jednak sprawa przyszłości.

Owe unikalne właściwości lecznicze sprawiają, że coraz częściej hirudoterapię wykorzystuje się w codziennej praktyce lekarskiej na całym świecie a w wielu krajach zabiegi z użyciem pijawek refundowane są przez ubezpieczyciela.

Pijawka nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, ale regulując układ krążenia człowieka skutecznie leczy lub wspomaga leczenie wielu stanów chorobowych.

Wśród nich można wymienić:
  • żylaki, zakrzepowe zapalenie żył
  • choroba niedokrwienna kończyn dolnych (miażdżyca, Burger)
  • trudno gojące się rany
  • hemoroidy
  • rwę kulszową
  • zapalenie korzonków
  • bóle reumatyczne stawów
  • obrzęki powypadkowe, krwiaki i zakrzepy
  • impotencję i prostatę
  • choroby kręgosłupa
  • cellulit
  • choroby i bóle serca, nadciśnienie, niedociśnienie
  • choroby płuc i oskrzeli
  • wrzody żołądka i dwunastnicy
  • niektóre alergie niektóre choroby skóry
Ponadto hirudoterapia jest wykorzystywana przy replantacji kończyn, palców, skóry, piersi, uszu itp. oraz przy kuracjach odmładzających.

W 1996 roku potwierdzono badaniami naukowymi korzystne działanie hirudozwiązków (surowych ekstraktów z pijawek) na stymulację wzrostu komórek nerwowych (neuronów). W związku z tym faktem, duże nadzieje wiąże się z możliwością leczenia poporodowych porażeń mózgowych u dzieci oraz choroby Parkinsona i Alzheimera (uzyskano już pierwsze pozytywne wyniki).

Chcemy tu jeszcze raz wyraźnie zaznaczyć, że hirudoterapia nie jest leczeniem na "całe zło", ale powinna być jedną z procedur lekarskich służącą do efektywnej walki o zdrowie pacjenta.Obecnie w większości cywilizowanych krajów (Stany Zjednoczone, Anglia, Rosja, Niemcy) hirudoterapia jest poważnym działem medycyny konwencjonalnej.

Zajmują się nią tylko lekarze medycyny a zabiegi najczęściej refundowane są przez "kasy chorych"
Pamiętajmy:
  • Korzenie dzisiejszych leków tkwią najczęściej w substancjach, które zawierają organizmy żywe - rośliny, zwierzęta.
  • Leki najczęściej mają wiele działań niepożądanych (na jedno pomagają, ale wiele innych funkcji i organów uszkadzają) - substancje naturalne najczęściej pozbawione są działań niepożądanych.
  • Zwykle nie udaje się sztucznie prześcignąć natury (stworzono np. sztuczną pijawkę; wykorzystuje się w niej hirudynę sztandarową i pierwszą wykrytą substancję produkowaną przez pijawki. Ale jest to tylko jedna substancja z ponad 100 zidentyfikowanych dzisiaj substancji produkowanych przez pijawki).
  • Lek działa na organizm przez swój określony mechanizm - działanie lecznicze pijawek to kilka różnych sposobów wpływania na człowieka (ukłucie, leki, drenaż limfatyczny).
  • Lek zapobiega bądź leczy najczęściej określoną chorobę lub dolegliwość - pijawki leczą poprzez stymulowanie sił obronnych organizmu, leki zawarte w gruczołach oraz doprowadzania człowieka do stanu homeostazy, czyli równowagi, co jest warunkiem zdrowia.
Źródło:
dr Marek Jaroszyk

TEL-MED POLECA

Pomoc psychologiczna / Hirudoterapia/ Fungoterapia/ Fitoterapia/ Autohemoszczepionki/ Wlewy kroplówkowe/ Medycyna Skojarzona -Koszalin

Jaroszyk Marek lek. med. ESTMED / Aleksandra Jaroszyk-Piasta mgr psychologii / Kamila Siudowska mgr psychologii

woj. zachodniopomorskie
Koszalin, ul. Niepodległości
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje