Medycyna ogólna

Dlaczego warto się poddać zabiegowi prostowania przegrody nosowej?

Publikacja: 13 sierpień 2018
Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.
Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione. Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.
Skrzywienie przegrody może mieć różne stopnie. Od małego, praktycznie niezauważalnego, aż do wygięcia całkowicie zamykającego przepływ powietrza. Najbardziej podstawowymi skutkami mogą być:
  • częste bóle głowy,
  • szybkie męczenie się,
  • krwotoki,
  • choroby kanalików łzowych,
  • zaburzenia mowy, tzw. mówienie przez nos.
U wielu osób pojawia się nieżyt nosa i gardła, w tym szczególnie często powracające zapalenie migdałków oraz zatok, szczególnie odpornych na leczenie. Narzekają także osoby uprawiające sport, gdyż ze względu na małą ilość tlenu dostarczaną przez nos szybciej dopada ich zmęczenie. Nurkowie mogą nawet mieć problemy z wyrównywaniem ciśnień w uchu środkowym oraz ze słuchem. Najbardziej uciążliwym defektem  u znacznej ilości osób ze skrzywioną przegrodą, jest chrapanie. Dostarczające nie lada atrakcji zarówno domownikom, jak i w skrajnych przypadkach – sąsiadom.
Laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący.
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.
Podstawową zaletą zabiegu prostowania przegrody nosowej jest brak chorób górnych dróg oddechowych lub przynajmniej znaczne ich ograniczenie. Większość osób obserwuje ustąpienie bólów głowy i zatok, cudowne zaprzestanie chrapania oraz poprawę komfortu codziennego życia. O wiele intensywniej czuje się również zapachy. Węch staje się o wiele wrażliwszy, co niesamowicie cieszy. Naeży pamiętać, że jak po każdej ingerencji mogą nastąpić skutki uboczne takie, jak perforacja przegrody nosa, krwawienia czy zrosty. Są to jednak przypadki sporadyczne. Absolutną nieprawdą jest informacja o opuchliźnie wokół oczu, ogromnych siniakach oraz zmianie kształtu nosa. Taką specyfikę posiadają operacje plastyczne, natomiast korekcja krzywej przegrody jest w całości wykonywana po wewnętrznej stronie nosa i nie ingeruje w jego konstrukcję.  
Źródło:
Krzeski A., Podstawy chirurgii nosa

Ostatnie publikacje