Dieta

Dlaczego warto pić Yerba Mate?

Publikacja: 14 lipiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 16 lipiec 2018
Yerba mate to napar przyrządzany z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, które parzy się podobnie jak herbatę, z niewielką różnicą – susz musi zająć co najmniej 2/3 kubka, tylko tak uda nam się otrzymać napój o odpowiednich właściwościach. Yerba mate cieszy się dużą popularnością głównie w krajach Ameryki Południowej takich jak Urugwaj, Brazylia czy Argentyna. Coraz częściej słyszy się też w Polsce, że ktoś pije popularną yerbę, ale spośród ludzi niezwiązanych z tematem mało kto wie, czym ona tak naprawdę jest i gdzie można ją dostać. Yerba mate to napój podobny do dobrze znanej nam kawy czy herbaty, jednak jest od nich dużo zdrowszy. Po jego wypiciu przybywa nam energii i czujemy się mniej ospali.Mate ma charakterystyczny dojrzały smak,który jest słodko-kwaśny i ma posmak wyschniętych liści,podobny do tradycyjnej herbaty.Spośród 196 lotnych substancji chemicznych zawartych w yerba mate 144 znajduje się także w zwykłej herbacie.Yerba mate wykorzystywana jest w medycynie popularnej orazw wielu środkach farmaceutycznych jako stymulator centralnego osrodka nerwowego,srodek moczopędny i przeciwreumatyczny. Yerba mate zawiera niemalże 200 ważnych dla naszego ciała składników aktywnych, witamin i minerałów. Jest bogata w:
 • magnez,
 • żelazo,
 • potas,
 • siarkę,
 • krzem,
 • mangan,
 • wapń,
 • miedź,
 • sód
 • fosfor,
 • witaminy A, B1, B2, C, E, H.
Herbata z liści ostrokrzewu paragwajskiego jest także ważnym źródłem polifenoli, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających. Przeciwutleniacze chronią przed stresem oksydacyjnym, czyli wzrostem ilości wolnych rodników tlenowych, które powodują choroby i przyspieszają procesy starzenia.

Jakie są efekty picia Yerba Mate?

Yerba mate jest polecana także osobom będącym na diecie. Jej picie daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt, spowalnia opróżnianie się żołądka, reguluje przemianę materii i pobudza wydzielanie żółci, dzięki czemu organizm aktywniej spala tłuszcz. W badaniach klinicznych stwierdzono znaczące obniżenie wagi już po 45 dniach wśród osób z nadwagą, które regularnie spożywały yerba mate.
Przeprowadzono również badania wskazujące na korzystny wpływ yerba mate na obniżanie poziomu złego cholesterolu, a zwiększanie dobrego. Pice yerba mate ma także działanie ochronne wobec komórek wątroby, odtwarza ściany żołądka i jelit, które zostały zniszczone. Wspiera układ krążenia, działa przeciwmiażdżycowo, oczyszcza krew z toksyn, a także poprawia odporność i ma właściwości przeciwzapalne.
Picie yerba mate stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, łagodzi stres i działa antydepresyjnie. Poprawia też kondycję skóry, włosów, paznokci i zębów. To wystarczający zestaw argumentów, by zastąpić nią kawę.
Yerbę pije się w charakterystyczny sposób – towarzyszą temu specjalne rytuały i akcesoria. Podaje się ją w naczynkach zwanych mate i dodaje się metalową słomkę zakończoną sitkiem - bombillę. Susz wsypuje się do 3/4 objętości naczynia, wkłada bombillę i zalewa gorącą, ale nie wrzącą wodą – około 70-80°C i parzy przez 3-10 minut. Ten sam susz yerba mate można kilkakrotnie zalewać wodą. Przy dłuższym parzeniu otrzymuje się napój o mocniejszej sile i smaku.  Osoby zapoznające się dopiero ze smakiem yerba mate powinny zaczynać od mniejszych ilości – wystarczą 2 łyżki stołowe. Zbyt mocny napar może zrazić kogoś, kto nie jest przyzwyczajony do smaku yerby. Na początek dobrze też wzbogacić smak herbaty, wybierając warianty smakowe – np. z orzeźwiającą limonką czy z imbirem.
Powinno się unikać picia gorącej yerba mate, gdyż wiele badań dowodzi, że może ona powodować nowotwór górnych dróg pokarmowych, głównie przełyku. Napoju powinny również unikać kobiety w ciąży i osoby z chorobą wrzodową. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po yerba mate, nie przesadzaj z jej ilością i przygotowuj ją zgodnie ze wskazówkami. Podobnie jak inne tego typu napoje może zarówno pozytywnie, jak i negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.
Źródło:
Wołosiak R., Charakterystyka aromatu i właściwości przeciwutleniających wybranych naparów, używek i ziół

Ostatnie publikacje