Suplementacja witaminowa.
Witaminy pozyskujemy przede wszystkim z pożywienia. Zdrowa, zbilansowana dieta dostarcza ich w odpowiednich ilościach. Zastanawiając się nad tym, czy dostarczamy naszemu organizmowi wystarczające ilości witamin, zacznijmy więc od pytania o swój jadłospis. Niedobór witamin prowadzi do dolegliwości lub chorób. Szkodliwy bywa także nadmiar, ale tylko niektórych witamin. Duże dawki większości z nich nie są niebezpieczne.
Na co wpływają witaminy:
Zapotrzebowanie na witaminy zależy od płci, wieku, trybu życia, stanu zdrowia oraz sposobu odżywiania. Osoby stosujące dietę wegetariańską, diety eliminacyjne lub inne ściśle określone sposoby żywienia mogą być podatne na niedobory niektórych witamin. Podobnie osoby cierpiące na niektóre choroby. Sportowcy, osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby w podeszłym wieku - to także grupy o szczególnych potrzebach w zakresie witamin. Niektóre witaminy nasz organizm potrafi wytwarzać samodzielnie. Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych a niewielkie ilości witaminy K wytwarzają bakterie zasiedlające nasze jelita.
Witaminy w tabletkach:
Każdy organizm ma swoje potrzeby, dlatego producenci leków dostarczają na rynek witaminy w różnych postaciach i formach. Suplementy witaminowe są najczęściej dostępne w postaci tabletek i kapsułek. Na rynku istnieją również kosmetyki w kapsułkach, które zawierają dużo witamin. Tabletki są najczęściej spotykaną i najwygodniejszą formą. Są łatwe do przechowania, przenoszenia, mają dłuższy okres przechowywania niż proszek czy roztwór, a także nie można ich sfałszować. Są pokryte specjalną warstwą, która pozwala na ich rozpuszczenie dopiero w jelicie. Kapsułki, podobnie jak tabletki, są wygodne i łatwe do przechowywania. Wykorzystywane są do konfekcjonowania rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, np. A, D i E. Zawierają mniej podłoża (substancji obojętnej, np. cukru) niż tabletki. Kapsułki żelatynowe pochodzą od surowca zwierzęcego. Należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu bez dostępu promieni świetlnych. Kapsułki roślinne nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów, skrobi i innych alergenów. Wytwarza się je z celulozy i włókien roślinnych drzew, które są odporne na inwazję bakterii i grzybów. Nie są wrażliwe na wysoką temperaturę. Można trzymać je również w suchym, zimnym miejscu, gdzie kapsułki żelatynowe stają się kruche.
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
Wydawnictwo: GALAKTYKA