Ważny temat

Choroby tropikalne w Afryce

Publikacja: 03 czerwiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 05 czerwiec 2018
W Afryce występuje dużo tropikalnych chorób, o których istnieniu mogliśmy nawet nie słyszeć. Stanowią jednak realne zagrożenie, więc wybierając się w nowe miejsce warto skonsultować się z lekarzem przed i po wyjeździe. Zachowanie ostrożności i zwiększenie świadomości na temat możliwych zagrożeń pozwoli nam w pełni bezpiecznie cieszyć się wyjazdem.

W krajach Afrykańskich występuje bardzo zróżnicowany dostęp do nieskażonej wody pitnej i toalet spełniających podstawowe standardy sanitarne. Często jest on mocno ograniczony, szczególnie w rejonach wiejskich. Powszechne jest zanieczyszczenie odchodami wody i żywności. Raportowane są choroby zakaźne, przeciwko którym prowadzi się szczepienia ochronne, takie jak odra, różyczka, nagminne zapalenie przyusznic, błonica.

Do najczęstszych chorób tego kontynentu należą problemy związane ze schorzeniami układu pokarmowego (ostra lub przewlekła biegunka, dur brzuszny, parazytozy przewodu pokarmowego). Choroby przewlekłe i często spotykane bezobjawowe nosicielstwo wśród ludności miejscowej dotyczą takich schorzeń jak gruźlica, schistosomatoza, fascjoloza, wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, echinokokoza, malaria, gruźlica, schistosomatoza, parazytozy jelitowe oraz zakażenie HIV.

Choroby transmisyjne: Do najczęściej spotykanych należy leiszmanioza (skórna i trzewna), denga, filariozy limfatyczne (zwłaszcza w delcie Nilu), malaria (ograniczone występowanie), gorączka Doliny Riftu, gorączka muchy piaskowej, gorączka Zachodniego Nilu (w Egipcie), krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, trypanosomoza afrykańska. Choroby te jednak są sezonowe, a ich występowanie zależy od rejonu Afryki. Jest więc niskie ryzyko zarażenia się nimi.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: stanowią największe zagrożenie dla podróżnych, głównie choroby biegunkowe wywoływane przez bakterie, wirusy i pasożyty. Rozpowszechnione jest występowanie WZW typu A. Często spotykane są ogniskowe zachorowania na WZW typu E i cholerę. Do innych chorób notowanych w regionie należą dur brzuszny, ameboza, fascjoloza, bruceloza oraz robaczyce jelitowe. Ryzyko zachorowań na dur brzuszny, paradury, szigelozę i amebozę. Cholera występuje sporadycznie, jednak w postaci masowych zachorowań (epidemia w Zimbabwe). Powszechne występowanie robaczyc przewodu pokarmowego.

Choroby przenoszone drogą oddechową: liczne zachorowania na gruźlicę. Wśród hodowców bydła notuje się przypadki gorączki Q.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: występowanie zakażeń HIV, przewlekłe nosicielstwo HBsAg, wirusa zapalenia wątroby typu B.  Do częstych chorób wenerycznych przebiegających z owrzodzeniem narządów płciowych należy wrzód miękki. Osoby zakażone WZW typu C stanowią w Egipcie 15% populacji kraju, a w lokalnych ośrodkach zdrowia często nie wykonuje się badań krwi przeznaczonej do przetaczania.

Choroby odzwierzęce: wścieklizna  (głównym źródłem są psy i mangusty). Notowane są sporadyczne przypadki dżumy (Botswana, Namibia, Zimbabwe, epidemia choroby w Algierii w 2003 r.),  wąglika. W 2006 r. na fermach drobiu wykryto przypadki ptasiej grypy (H5N1). W tym samym roku były notowane w Egipcie przypadki zachorowań i zgonów wśród ludzi.
Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: występuje zagrożenie schistosomatozą (zwłaszcza w delcie i dolinie Nilu), skórną larwą wędrującą (zarażenie ancylostomozą/nekatorozą). Notowane są przypadki leptospirozy i histoplazmozy.
Źródło:
http://www.medycynatropikalna.pl/

Ostatnie publikacje