Ważny temat

Profilaktyka raka szyjki macicy

Publikacja: 04 maj 2018 Ostatnia aktualizacja: 09 maj 2018

Czynniki ryzyka:

Rak szyjki macicy rozwija się w organizmie bezboleśnie i długo. Zdarza się, że przez wiele lat nowotwór może nie dawać żadnych objawów. Nie jest to choroba dziedziczna czy uwarunkowana genetycznie. Za rozwój tego nowotworu odpowiedzialny jest powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego, zwany HPV. Istnieje wiele typów wirusa HPV, ale tylko niektóre z nich są rakotwórcze i wywołują raka szyjki macicy. Do zakażenia wirusem może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby, która jest zakażona. Około 80% kobiet aktywnych seksualnie ulega zarażeniu wirusem HPV przynajmniej raz w ciągu całego życia.

Oczywiście oprócz zakażenia HPV istnieje wiele czynników, które również zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Głównymi czynnikami wpływającymi na powstanie nowotworu są:

  • śródbłonkowa neoplazja szyjki (CIN)
  • wieloletnie palenie papierosów
  • przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16 I 18 lub innymi typami onkogennymi

Objawy:

Rak szyjki macicy w jego wczesnym stadium przebiega bezobjawowo. W późniejszej fazie mogą pojawić się tzw. krwawienia kontaktowe. W trakcie rozwoju nowotworu mogą wystąpić m. in.:

  • ból w podbrzuszu
  • obfite upławy z pochwy
  • krwawienie po menopauzie
  • krwawienie, które pojawia się pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi

Profilaktyka

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
  • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Jak przygotujesz się do badania cytologicznego

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Na czym polega cytologia

Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

Po badaniu dowiesz się, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Szczepienia przeciwko HPV

Coraz powszechniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy są powszechne szczepienia przeciw wirusowi HPV u osób które nie rozpoczęły współżycia płciowego. Szczepienia według prowadzonych badań eliminują w znacznym stopniu ryzyko zachorowania. Dotychczas 10 krajów europejskich wydało już oficjalne rekomendacje dotyczące szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podane są ośrodki medyczne,
w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię.

Ostatnie publikacje