Ważny temat

Alkoholowy zespół płodowowy

Publikacja: 04 kwiecień 2018 Ostatnia aktualizacja: 05 kwiecień 2018
ALKOHOLOWY ZESPÓŁ PŁODOWY
1.    CZYM JEST ALKOHOLOWY ZESPÓŁ PŁODOWY?
Alkoholowy Zespół Płodowy (inaczej FAS, od ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zespół chorobowy, którym obarczone są dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. Choroba ta jest nieuleczalna i można jej uniknąć jedynie zachowując całkowitą abstynencję w trakcie ciąży. Do dnia dzisiejszego nie określono bezpiecznej dawki alkoholu nie zagrażającej dziecku. Pełny syndrom FAS występuje u dzieci, które w okresie prenatalnym były narażone na silne działanie alkoholu i wystąpiły u nich takie wady jak: niedorozwój fizyczny, małogłowie, rozszczep podniebienia, wady serca oraz specyficzne rysy twarzy (małe, szeroko rozstawione oczy, opadające powieki, mały nos, brak rynienki podnosowej, brak czerwieni wargowej, małą rzuchwę).


2.    JAKI WPŁYW MA ALKOHOL NA PŁÓD W OKRESIE CIĄŻY?
Alkohol może spowodować poważne uszkodzenia mózgu, organów wewnętrznych oraz wiele innych wad wrodzonych. W wielu przypadkach doprowadza do utraty ciąży.


3.    CZY ZDARZAJĄ SIĘ DZIECI Z DUŻYMI USZKODZENIAMI, A BEZ ZMIAN W WYGLĄDZIE?
Zdarzają się przypadki dzieci, których wygląd nie wskazuje zespołu FAS, jednak uszkodzone są organy wewnętrzne lub ośrodkowy układ nerwowy. Dzieci te są o tyle w gorszej sytuacji, że niewidoczne zmiany trudniej wykryć i tym samym leczyć. U tych dzieci zmiany zachodzą np. w momencie dorastania. Jak opisuje Pani psycholog Teresa Jadczak-Szumiło ,,Diagnozowałam kiedyś chłopca, który w okresie dojrzewania zaczął wagarować. […] Zaczął uciekać z domu i nasiliły się zachowania patologiczne. Nie miał dysmorfii twarzy, które by wskazywały na alkoholowy zespół płodowy. Ale zauważyłam, że ma przerośnięte stawy u rąk. To mała, ale charakterystyczna zmiana u dzieci matek pijących- pogrubione stawy i zgięty piąty palec. Badania pod kątem FAS i badania mózgu wykazały, że chłopiec ma uszkodzenia w płatach czołowych. Jego młodzieńczy bunt nie wynikał tylko z okresu dojrzewania, on nie uczył się na swoich błędach, nie wyciągał wniosków!”


4.    CZY MOŻNA LECZYĆ DZIECI Z FAS?
We wczesnym okresie dzieciom z FAS pomaga rehabilitacja, terapia sensoryczna i stymulacyjna rozwoju ruchowego. U każdego dziecka mogą wystąpić trudności w funkcjonowaniu społecznym. Na przykład problemy z nauką, koncentracją, nadpobudliwość oraz agresja. Jednakże jeśli wcześnie podejmie się działania diagnostyczne oraz terapeutyczne to nawet dzieci z dużymi uszkodzeniami mózgu mają szansę na normalne życie.
Źródło:
Marek Banach: Alkoholowy Zespół Płodu. Teoria, Diagnostyka, Praktyka.. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2011
Małgorzata Klecka: Rozwój diagnostyki poalkoholowego spektrum zaburzeń rozwojowych – przegląd narzędzi diagnostycznych. Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 2010

Ostatnie publikacje