Ciąża

Ból brzucha w czasie ciąży

Publikacja: 24 marzec 2018

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży

W trakcie pierwszych tygodni ciąży, macica boli z powodu jej  rozciągania. Ból przenosi się także na pachwiny, gdzie rozciągane są więzadła podtrzymujące macicę. Jest to lekki ból brzucha – bardzo podobny do miesiączkowego.

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży, których pojawienie się zwykle nie oznacza niebezpieczeństwa, należą bóle spowodowane zaparciami, wzdęciami i gazami, wywołanymi uciskiem macicy na jelita i żołądek, a także wysokim poziomem hormonów spowalniających procesy trawienia.

Niepokojącą zmianą jest pojawienie się plamienia albo krwawienia z dróg rodnych, dlatego nawet niewielkie plamienie należy skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak ból brzucha przybiera na sile, zaczyna mieć charakter skurczowy (ból pojawia się co kilka minut) i/lub towarzyszy mu ból w dolnej części pleców, to może to świadczyć o zbliżającym się poronieniu.

Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży

Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży jest normą.  Ból przenosi się również na plecy. Ból podbrzusza w ciąży powstaje na skutek szybszego rozciągania macicy – podobnie jak w pierwszym trymestrze. Pod koniec tego trymestru mogą pojawić się pierwsze ruchy dziecka. Może temu towarzyszyć lekki ból lecz bardziej ta dolegliwość przypominająca napieranie od wewnątrz.

Nie należy natomiast lekceważyć krwawienia bądź plamienia, twardnienia brzucha (może to świadczyć o akcji skurczowej) lub intensywnego bólu brzucha - tego typu dolegliwości towarzyszą odklejaniu się łożyska, konsekwencją tego może być niedotlenienie oraz śmierć dziecka.

Ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży

Regularny ból brzucha w tym okresie może oznaczać zbliżający się poród –  co oczywiście wskazane jest tylko wtedy, kiedy  rozpoczął się 38 tydzień ciąży. Natomiast regularne twardnienie macicy połączone z bólem brzucha wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Temu trymestrowi ciąży mogą również towarzyszyć skurcze macicy czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Są zazwyczaj bezbolesne i trwają 20-30 minut. To twardnienie brzucha, które pojawia się dość regularnie  - dzięki nim macica przygotowuje się do porodu.

Ból brzucha w ciąży a leki

W przypadku postepowania mającego zmniejszyć bóle brzucha w okresie ciąży, każdorazowo musi być ono konsultowane z lekarzem. Nie należy zażywać leków bez zezwolenia lekarza.

Źródło:
"Ciąża, poród, macierzynstwo" - Maria Korzeniewska i inne

Ostatnie publikacje

laskovski.pl