Uroda

Naturalna domowa apteczka-zioła prawie na wszystko

Publikacja: 14 październik 2018 Ostatnia aktualizacja: 15 październik 2018

Czy wiesz że...? zanim na świecie pojawiły się pierwsze leki... Jeśli ciekawi Cię bogactwo ziół i dobrodziejstwo natury, zachecam do przeczytania poniższego arytykułu.

Matka Natura

To ona obdarzyła nas bogactwem roślin leczniczych. Jest najstarszą apteką. Zanim na świecie pojawiły się pierwsze leki, ludzie korzystali z dobrodziejstw natury. Warto do nich powrócić zwłaszcza, że niektóre dolegliwości będziemy sami w stanie szybko załagodzić z pomocą popularnych roślin. Poniżej kilka ziół, które warto mieć w domowej apteczce.

Rumianek

Herbata z rumianku łagodzi dolegliwości żołądkowe – np:wrzody żołądka, dwunastnicy, zapalenia jelita grubego, wzdęcia, skurcze żołądka lub jelit. Rumianek jest pomocny przy ząbkowaniu niemowląt, zapaleniach górnych dróg oddechowych, katarze siennym, astmie, bolesnych miesiączkach i chorobie lokomocyjnej.

Skrzyp polny

Można go zaparzać przy nadmiernych krwawieniach miesięcznych, trudno gojących się ranach, problemach skórnych i stanach zapalnych jamy ustnej.Skrzyp korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie.
Zawiera wiele składników odżywczych, jednak nie zaleca się długotrwałego stosowania. Mogą wtedy wystąpić niedobory witaminy B1, w związku z tym warto dodać do naszej diety pestki słonecznika, kiełki, groch, fasolę lub płatki owsiane aby uzupełnić ewentualne niedobory.

Pokrzywa zwyczajna

To niepozorne zioło zawiera wiele składników odżywczych takich jak witaminy, sole mineralne, kwasy organiczne. Zastosowanie pokrzywy jest szerokie: pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, oczyszcza krew, lekko obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, ma działanie lekko moczopędne, zmniejsza obrzęki.Pokrzywa jest również polecana przy anemii.

Mięta pieprzowa

Mięta bardzo często występuje w mieszankach z innymi ziołami. Jest pomocna m.in. przy bezsenności, migrenach, nerwobólach, skurczach żołądka, dolegliwościach wątroby i bólach menstruacyjnych. Przy problemach z gardełem i oskrzelami miętę warto zastosować do przygotowania naparu do inhalacji. Mimo wielu korzystnych właściwości, nie należy podawać jej małym dzieciom, gdyż może pogłębiać refluks żołądkowy.

Dziurawiec

Najczęściej jest polecany w stanach depresji, przemęczenia,  bezsenności i w stanach wyczerpania nerwowego. Zmniejsza bóle miesiączkowe, łagodzi okres menopauzy. Dziurawiec jest również bardzo pomocy w dolegliwościach układu pokarmowego (nieżyt żołądka, jelit, zaburzenia trawienia) oraz wątroby. Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran.
Jeśli planujesz długotrwałą kurację ziołową, zasięgnij najpierw porady u dobrego zielarza. Natomiast w zioła najlepiej zaopatrzyć się u sprawdzonego zielarza, w aptece lub nazbierać samodzielnie – szukając ich w miejscach oddalonych od ulic.
Źródło:
Zielska, zioła i ziółka. Marta Leśnicka.

Ostatnie publikacje