Ważny temat

Rezonans Magnetyczny a Tomografia Komputerowa - na czym polega różnica?

Publikacja: 22 grudzień 2017

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa badania zaliczane do grupy badań obrazowych. Dzięki tym badaniom lekarz może na ekranie komputera zobaczyć nasze ciało od środka i dostrzec zmiany chorobowe. Na czym polega różnica między rezonansem magnetycznym a tomografią komputerową?

Badanie za pomocą tomografu komputerowego (CT) wykorzystuje promieniowanie jonizujące, które jest emitowane przez lampę rentgenowską obracającą się wokół ciała pacjenta . Lampa ta wykonuje serię prześwietleń wiązką promieniowania, która jest równoległa do obrazowanej płaszczyzny. W obręczy tomografu, w której umieszczona lampa RTG zamontowane są również detektory, które rejestrują stopień pochłaniania promieniowania jonizującego po jego przejściu przez tkanki ciała.


W badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) do uzyskania obrazu wykorzystywane jest pole magnetyczne o dużym natężeniu, które jest wytwarzane przez magnes. Kiedy pacjent zostaje umieszczony w aparacie rezonansu magnetycznego, w jego kierunku emitowane są fale radiowe. Fale radiowe mają zdolność oddziaływania na protony - jony wodorowe, które znajdują się w ludzkim ciele, co powoduje ich namagnesowanie. Gdy zakończona zostaje emisja fal radiowych, protony powracają do stanu sprzed ich pobudzenia i w tym momencie same stają się źródłem sygnału radiowego, który jest rejestrowany przez komputer. Sygnał ten jest następnie przetwarzany na obraz medyczny.
Zarówno rezonans, jak i tomografia wymagają od pacjenta pozostawania bez ruchu na czas wykonywania badań. Podczas badania pacjent znajduje się w specjalnej tubie. Tu podobieństwo się kończy, a zaczynają różnice, ponieważ w MRI tuba staje się silnym elektromagnesem, natomiast w trakcie badania TK działa lampa emitująca promienie rentgenowskie.


Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa – różnice


W MRI promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe jest nieszkodliwe dla organizmu. Z kolei w CT nośnikiem energii jest promieniowanie rentgenowskie, które stosowane zbyt często lub w zbyt wysokich dawkach mogą prowadzić do uszkodzeń DNA.
Z powodu tego, że w tomografii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, badanie to – w przeciwieństwie do rezonansu – nie może być powtarzane zbyt często i w zbyt krótkich odstępach czasowych. W trakcie pojedynczej sesji tomograficznej można otrzymać dawkę nawet 500 razy większą niż podczas robienia zwykłego zdjęcia RTG. Natomiast rezonans magnetyczny może być powtarzany według potrzeb.
Droższe badanie to rezonans magnetyczny. Cena tego badania jest prawie dwukrotnie wyższa od obrazowania CT. Wysoki koszt wynika z zastosowanej technologii.
Badanie rezonansem magnetycznym trwa dłużej niż tomografia.
Badanie CT przebiega bezgłośnie, a w trakcie rezonansu magnetycznego mogą dać się słyszeć dziwne dźwięki dobiegające z aparatury. To efekt zmian w aktywności pola magnetycznego wykorzystywanego do badania.
Wiek jest przeciwwskazaniem do wykonania tomografii u osób poniżej 10 roku życia. W rezonansie nie ma ograniczeń wiekowych i badanie to może być wykonywane nawet u małych dzieci.
Różne przeciwwskazania do zastosowania rezonansu lub tomografii. W tomografii najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża, wiek pacjenta oraz fakt że to badanie nie zawsze ma wartość diagnostyczną z powodu braku wskazań do jego wykonania. Z kolei bezwzględne przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego to wszczepiony rozrusznik serca, pompa insulinowa, wszczepiony aparat słuchowy, ciało metaliczne w oku.
MRI stanowi lepsze narzędzie do diagnostyki obrazowej, które dostarcza wyników przydatnych w pracy między innymi lekarzy ortopedów, neurochirurgów, terapeutów manualnych: to jedyne badanie, dzięki któremu można dokładnie zbadać mięśnie, stawy, więzadła i ścięgna, dostrzec ich uszkodzenia i na tej podstawie zaplanować leczenie.

Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa umożliwiają uzyskanie bardzo dokładnych obrazów z wnętrza ciała. Są to jednak dwa odmienne badania, które – choć różne – wykazują też pewne podobieństwa. Każde z tych badań stanowi cenne i bardzo dokładne narzędzie diagnostyki obrazowej.

Źródło:
B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań

TEL-MED POLECA

BAMBERSKI DWÓR Sp. z o.o.

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Lecznicze

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego 77a

Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań

STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.

Apolonia

Klinika Stomatologii i Implantoprotetyki

woj. zachodniopomorskie
Szczecin, ul. Gryfińska 62A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
promienie X pozwalają odróżnić prawdziwe diamenty od fałszywych?