Ciąża

Wpływ środków psychoaktywnych na zdrowie i życie dziecka podczas ciąży

Publikacja: 15 grudzień 2017

Dieta kobiety w ciąży jest istotnym elementem w prawidłowym rozwoju dziecka. Spożywanie alkoholu, nikotyny, narkotyków czy przyjmowanie leków psychotropowych może mieć niekorzystny wpływ na życie i zdrowie dziecka w łonie matki.  Dziecko może przyjść na świat z wadami wrodzonymi, przewlekłymi, niepełnosprawnością lub prowadzić może śmierci noworodka.

Matka, która jest narkomanką może uzależnić swoje dziecko od substancji odurzającej, zanim przyjdzie ono na świat. Zażywanie narkotyków przez matkę w ciąży może doprowadzić do zmian w zachowaniu dziecka w okresie niemowlęcym i dzieciństwie z powodu podwyższonego poziomu pewnych hormonów. Takie dzieci mają zdecydowanie większe predyspozycje do zażywania narkotyków w późniejszym życiu. Nawet okazjonalne zażycie narkotyku w czasie ciąży może być niebezpieczne, ponieważ wiele środków zawiera toksyczne zanieczyszczenia, które mogą uszkadzać płód.

Dodatkowo narkotyki zmniejszają ilość krwi matki, jaka dociera do łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Płód nie wytwarza enzymów metabolizujących substancje psychoaktywne, więc narkotyki łatwo przenikające przez łożysko są wyjątkowo szkodliwe. Niestety często dochodzi do uszkodzenia łożyska a narkotyki, które dostały się do płodu osiągają bardzo wysokie stężenie.

Morfina a także heroina często wywołuje przedwczesny poród, a dziecko może cierpieć na trudności z układem oddechowym i drgawki.

Przy spożywaniu amfetaminy w niektórych przypadkach dochodzi do zahamowania rozwoju płodu lub nawet do jego obumarcia. Noworodki często rodzą się z niską wagą urodzeniową, są mniejsze i słabsze oraz posiadają obniżoną odporność organizmu.

Kokaina bardzo silnie hamuje rozwój płodu zwężając naczynia krwionośne doprowadzające krew do macicy i łożyska. Dziecko jest niedotlenione i nie otrzymuje niezbędnych substancji odżywczych, co hamuje jego rozwój.

U kobiet w ciąży należy stosować leki psychotropowe tylko wtedy, kiedy jest to faktycznie niezbędne. Zachodzi bowiem ryzyko, ze leki te mogą uszkodzić płód. Okres największej wrażliwości na przyjmowanie leków przypada na 31-71 dzień po ostatniej miesiące przy cyklach 28-dniowych. Powodują one powstanie wad, w szczególności serca i cewy nerwowej. We wczesnym stadium rozwoju, że względu stosunkowo mała liczbę komórek, uszkodzenia zarodka mogą być śmiertelne. W drugim i trzecim trymestrze ciąży pomimo, że większe narządy są już ukształtowane to nadal trwa proces rozwoju dziecka, dlatego i w tym okresie należy ostrożnie stosować leki i analizować szkody wynikające z ich przyjmowania.

Źródło:
Małgorzata Rzewuska "Ograniczenia stosowania leków psychotropowych w okresie ciąży i karmienia piersią" i inne

TEL-MED POLECA

Ginekolog Konin Kowalewski Roman/ USG ginekologiczne Konin/ Ginekologia onkologiczna

Gabinet lekarza specjalisty ginekolog-położnik w Koninie.

woj. wielkopolskie
Konin, ul. zmiana

Ginekolog-Połżnik Poznań Grunwlad | USG piersi | Prowadzenie ciąży ginekolog Poznań

Llek. med. specjalista ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
stężenie estrogenów we krwi kobiety w ciąży jest około 1000 razy większe niż przed ciążą?
laskovski.pl