Ważny temat

Progenia i retrogenia - operacyjne leczenie żuchwy

Publikacja: 10 sierpień 2017 Ostatnia aktualizacja: 18 sierpień 2017

Operacje szczęki i żuchwy przeprowadzane są przy poważnych wadach zgryzu, jak np. progenia i retrogenia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie efekty mogą przynieść te zabiegi.

Progenia jest wrodzoną wadą kostną zgryzu, która polega na doprzednim wzroście żuchwy w stosunku do szczęki, inaczej mówiąc na wysunięciu brody i dolnej wargi. Może zatem wpływać na rysy twarzy oraz prawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z progenią zaawansowaną. Warto podkreślić, że wada ta może się pogłębiać, jeżeli nie będzie leczona.


Leczenie progenii:
Leczenie progenii zależy od stopnia jej nasilenia. W przypadku wad mniej nasilonych wystarczające jest leczenie ortodontyczne. Natomiast przerost kości żuchwy wymaga zabiegu operacyjnego, który przeprowadzają chirurdzy szczękowo- twarzowi. Wykonują operacje na szczęce lub na żuchwie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania wady. Dwuszczękowy zabieg polega na tym, ze trzon żuchwy zostaje skrócony, a szczęka prawidłowo ustawiona względem żuchwy.


Korzyści operacyjnego leczenia progenii:

  • zęby ustawione są w prawidłowy sposób i nieprawidłowości wyeliminowane,
  • wpływa korzystnie na wygląd i uśmiech,
  • eliminuje  bóle głowy i szum w uszach,
  • zapobiega chorobom stawów skroniowo-żuchwowych, próchnicy, a także chorobom przyzębia.

Retrogenia (tyłożuchwie) jest wadą z grupy dotylnych wad zgryzu, polega na cofnięciu bródki, wydłużeniu dolnego odcinka twarzy i spłaszczeniu w rysach twarzy. Wynika z zahamowania doprzedniego wzrostu żuchwy i ze zmian w jej budowie.

Leczenie retrogenii:

Leczenie zachowawcze w retrogenii nie przynosi zadawalających rezultatów. Widoczną poprawę rysów twarzy można osiągnąć dzięki metodom osteotomii żuchwy. Chirurgii szczękowo-twarzowi wykonują również zabiegi dwuszczękowe, które polegają na skróceniu trzonu żuchwy i śródoperacyjnym ustawieniu szczęki względem żuchwy.
Po operacji pacjent musi pozostać w szpitalu przez ok. 7 dni., a powrót do pełni zdrowia zajmuje około miesiąca.

Samo leczenie ortodontyczne wpływa na jakość życia, ale nie zmienia nieprawidłowego położenia szczęk w takim stopniu jak operacja.

Źródło:
I. Karłowska, "Zarys współczesnej ortodoncji"

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
za wielkość zębów i kształt żuchwy odpowiadają geny?