Medycyna ogólna

Szczepienie - odczyn poszczepienny czy powikłania?

Publikacja: 30 maj 2017

Szczepienia to w ostatnim czasie temat wywołujący wiele skrajnych emocji. Czy warto szczepić dzieci? Co to jest odczyn poszczepienny? Czy odczyn i powikłania to to samo?

Po co szczepić?

Celem szczepienie jest wywołanie reakcji układu immunologicznego. Organizm wytwarza przeciwciała obronne i trwałą pamięć odpornościową. To sprawia, że reagujemy prawidłowo wtedy kiedy mamy do czynienia z prawdziwym patogenem wywołującym chorobę.

Odczyn poszczepienny to spodziewana reakcja. Jej nasilenie zależy od wrażliwości osoby, składników szczepionki oraz jej rodzaju.

Rodzaje odczynów poszczepiennych

Mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Zależy przede wszystkim od miejsca podania szczepionki, rozmiaru dawki oraz zawartości, a czas ich wystąpienia może się nawet przedłużyć do dwóch dób po podaniu. Miejscowy odczyn to najczęściej obrzęk lub zaczerwienienie i występuje w miejscu, w którym szczepionka została podana. Ogólne objawy to gorączka, złe samopoczucie oraz osłabienie.

Wyróżnia się dodatkowo odczyny charakterystyczne dla danej szczepionki np. po szczepieniu na różyczkę lub odrę, może pojawić się bladoróżowa wysypka na całym ciele. Natomiast po szczepieniu na świnkę może wystąpić obrzęk ślinianek przyusznych.

Zwykle odczyny poszczepiennie ustępują samoistnie po dwóch – trzech dniach.

Powikłania poszczepienne

W odróżnieniu do odczynów poszczepiennych to reakcja niepożądana i nieprawidłowa. Choć rzadko, jednak zdarza się, że są wynikiem złego podania np. w przypadku szczepienia przeciwko gruźlicy lub podania złej jakości szczepionk.

Powikłania szczepiennie czyli tzw. Choroba poszczepienna jest dużo groźniejsza niż odczyny. Może prowadzić do:

  • Reakcji anafilaktycznej
  • Zapalenia stawów
  • Zapalenia opon mózgowych
  • Zaburzeń neurologicznych

O każdej nietypowej reakcji na szczepienie trzeba informować lekarza. W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od szczepienia. Na szczęście szczepionki ochronne są coraz lepsze, a powikłania po nich – coraz rzadsze.

Źródło:
"Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach", Hanna Czajka, Jacek Wysocki

TEL-MED POLECA

Fizjoterapia i Osteopata Poznań Wilda/ Ortopeda i nefrolog dziecięcy Poznań Wilda

ORTOP POLIKLINIKA Poznań Wilda

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Umińskiego

Laryngolog Pediatra Zabel-Olejnik Joanna Poznań Winogrady-Piątkowo/ Laryngolog dziecięcy Poznań

dr n.med Joanna Zabel-Olejnik specjalista pediatrii i laryngologii

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Pasieka 36A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
szczepionkę przeciwko wirusowi polio (choroba Heinego – Medina) opracował Polak Hilary Koprowski, który ukończył Akademię Medyczną w Warszawie?