Leczenie w ramach NFZ

Rehabilitacja w ramach NFZ

Publikacja: 31 październik 2016 Ostatnia aktualizacja: 05 listopad 2016

W jakich warunkach mogą być udzielane świadczenia w ramach rehabilitacji i komu? Co obejmuje rehabilitacyjna porada lekarska? Odpowiedzi na te pytania oraz inne informacje na temat rehabilitacji w ramach NFZ znajdziesz w artykule.

Rehabilitacja to działanie prowadzone przez specjalistów na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie. Jest to współpraca między tymi osobami, która ma na celu przywrócenie osobie niepełnosprawnej pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, oraz zdolności do pracy czy  brania czynnego udziału w życiu społecznym, co wpływa na poprawę jakości życia.

Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne w ramach NFZ może wypisać lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli lekarz , który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub pracuje w placówce, która taką umowę zawarła.

W ramach świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia pacjentowi badania diagnostyczne oraz leki, wyroby medyczne i środki pomocnicze.

Rehabilitacyjna porada lekarska dla dorosłych i dzieci, poza ogólną oceną stanu zdrowia może obejmować m.in.:

  • ocenę aktywności ruchowej;
  • ocenę odruchów ścięgnisto-okostnowych;
  • pomiar długości kończyn i obwodów;
  • ocenę chodu i lokomocji;
  • testy czynnościowe;

a jeśli konieczne są dalsze działania:

  • skierowanie na konsultację i badania dodatkowe,
  • zlecenie na wyroby medyczne (przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze) oraz inne zlecenia i wnioski;
  • skierowanie na fizjoterapię i leczenie uzdrowiskowe.

NFZ realizuje świadczenia gwarantowane w ramach rehabilitacji leczniczej w zależności od rodzaju i stopnia schorzenia w warunkach:

1. Ambulatoryjnych – dla pacjentów poruszających się samodzielnie, którzy potrzebują rehabilitacji lub fizjoterapii. Ambulatoryjna rehabilitacja obejmuje poradę lekarską i zabiegi fizjoterapeutyczne.
2. Domowych – dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i potrzebują rehabilitacji lub fizjoterapii. W tej sytuacji na skierowaniu konieczna jest adnotacja lekarza, że rehabilitacja ma się odbywać w domu pacjenta. Czas rehabilitacji to od 3 do 10 tygodni.
3. Ośrodka lub oddziału dziennego – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, ale wymagają całodobowego nadzoru medycznego. Są to porady lekarskie, ćwiczenia, zabiegi. Rehabilitacja trwa do 6 tygodni, obejmuje min. 5 zabiegów dziennie.
4. Stacjonarnych – dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru medycznego.

Do rehabilitacji ma prawo każdy, kto potrzebuje takiej pomocy. Pomoc  ta powinna być rozpoczęta jak najwcześniej i kontynuowana do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Mają to być efekty zarówno fizyczne, jak i psychiczne i duchowe.

Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
  rehabilitacyjna porada lekarska dla noworodków i niemowląt obejmuje pomiary antropometryczne, czyli pomiary porównawcze części ciała ludzkiego?