Ciąża

Żylaki - ciążowa przypadłość

Publikacja: 20 październik 2016 Ostatnia aktualizacja: 18 listopad 2016

Żylaki to częsta przypadłość, dotykająca przeważnie kobiety. W okresie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków. Co robić, aby ich uniknąć i jak je leczyć? Dowiesz się w tym artykule.

Czym są żylaki?

Żylaki tworzą się, gdy krew z kończyn dolnych ma utrudnioną i powolną drogę przepływu do serca. Krew zostaje w żyłach, rozpychając je i powodując przez to znane wszystkim sine zgrubienia na łydkach. Nieleczone bolą, swędzą, szpecą i mogą doprowadzić do zakrzepicy żylnej.

Żylaki w ciąży

Około 40% kobiet w ciąży ma problem z żylakami. Powstają one zwłaszcza, gdy kobiety:

  • Mają nadwagę
  • Są w kolejnej ciąży
  • Mają predyspozycje genetyczne do występowania żylaków
  • Spędzają dużo czasu stojąc lub siedząc, prowadząc mało aktywny tryb życia

W czasie ciąży nogi kobiety muszą podtrzymywać zarówno ją jak i jej dziecko, dlatego w tym okresie ryzyko wystąpienia żylaków jest szczególnie wysokie. Dodatkowo stężenie progesteronu powoduje zmniejszenie napięcia ścian naczyń krwionośnych (ma wpływ na mięśnie), dzięki czemu krew może w nich zalegać.

Będąc w ciąży musisz wiedzieć, że w Twoich żyłach płynie teraz znacznie więcej krwi niż przed ciążą (około 50% więcej). Z powodu tak dużej ilości krwi zastawki w żyłach często nie są w stanie poprawnie się zamknąć, co może spowodować wsteczny przepływ krwi (tzw. refluks).

Gdy zbliżasz się do porodu Twoja macica jest powiększona i dodatkowo może uciskać na żyłę główną dolną kręgosłupa blokując prawidłowy przepływ krwi z żył do serca, co może prowadzić do rozszerzenia lub skręcenia się żył.

Jak ich uniknąć?

To bardzo proste. Staraj się codziennie wygospodarować czas na aktywność fizyczną (sport, ruch, spacer). Bardzo ważne jest, aby nie spędzać całego dnia w pozycji pionowej, czyli stojąc lub siedząc. Mimo tego starajmy się wprowadzać w nasze codziennie życie małe ćwiczenia poprawiające przepływ krwi w kończynach dolnych. Stojąc lub siedząc możesz przykładowo poruszać palcami stóp, wspiąć się od czasu do czasu kilkukrotnie na palce, poruszać stopami, nogami. Te subtelne ruchy spowodują, że kurczące się mięśnie kończyn dolnych będą w stanie przepchnąć krew z żył do serca, a co za tym idzie pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków.

  • Nie dźwigaj ciężarów
  • Twoje buty powinny mieć płaskie obcasy i szerokie noski
  • Zrezygnuj z obcisłej bielizny
  • Masuj łydki i stopy w kierunku od stóp do głowy (do serca)
  • Unikaj wysokich temperatur (gorące kąpiele, sauny, opalanie)
  • Ogranicz spożycie soli, wzbogać dietę w suplementy/leki zawierające rutynę

Jak leczyć żylaki?

Koniecznie udaj się do lekarza, który zaproponuje odpowiedni sposób leczenia. Lecząc żylaki można stosować rajstopy uciskowe, kremy czy tabletki na żylaki. Nie wykluczone jest również leczenie operacyjne, ale o tym musi zadecydować lekarz.

Źródło:
Wojciech Kazimierz Noszczyk: „Żylaki i inne choroby żył”

TEL-MED POLECA

Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań

STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
na przewlekłą niewydolność żylną choruje w Polsce około 42% społeczeństwa?